خانه » عمومی اقتصاد » برآوردهای مرکز پژوهش های مجلس از رشد اقتصادی و بخش مسکن
برآوردهای مرکز پژوهش های مجلس از رشد اقتصادی و بخش مسکن
برآوردهای مرکز پژوهش های مجلس از رشد اقتصادی و بخش مسکن

برآوردهای مرکز پژوهش های مجلس از رشد اقتصادی و بخش مسکن

مطابق برآوردهای مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، پیش بینی رشد اقتصادی ۴.۶ درصدی در پایان سال ۹۶ و همچنین رشد منفی مسکن ادامه دارد.

نرخ رشد یک متغیر اقتصادی، عبارت است از نسبت مقدار افزایش در آن متغیر به مقدار اولیه آن و رشد اقتصادی معادل رشد تولید ناخالص داخلی است. مثبت شدن رشد اقتصادی به معنی افزایش تولید ناخالص داخلی و ارزش پولی کالاها و خدمات نهایی تولید‌شده توسط واحدهای اقتصادی مقیم کشور در دوره زمانی معین نسبت به دوره قبل از آن است، که البته این افزایش در مجموع حاصل شده است و الزاماً به معنی افزایش تک ‌تک اجزای تولید ناخالص داخلی نیست.

برآوردهای مرکز پژوهش های مجلس

در این بین حتی ممکن است بخش هایی از اقتصاد با رشد منفی روبه‌ رو بوده باشند اما رشد مثبت و بزرگ ‌تر سایر بخش ها آن مقدار منفی را جبران کرده باشد. آنچه در ادبیات اقتصادی به رشد اقتصادی یا رشد تولید ناخالص داخلی موسوم است، بر محاسبات به قیمت ‌های ثابت استوار است تا از این طریق اثرات تورم بر رشد اقتصادی کمتر شده و به اصطلاح این نرخ واقعی تر گردد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از تسنیم، بر اساس برآوردهای انجام شده در مرکز پژوهش های مجلس رشد ارزش افزوده فعالیت های مختلف اقتصادی در پایان سال ۹۶ نزدیک به ۴٫۶ درصد خواهد بود. در این بین بخش خدمات با ۵٫۹ درصد رشد بیش ترین سهم را از رشد مذکور خواهد داشت. رشد بخش خدمات در سال قبل ۳٫۶ درصد بوده که در سال جاری با افزایش قابل توجه همراه شده است

بخش کشاورزی در سال ۹۶ رشد ۳٫۸ درصدی را تجربه خواهد کرد  که نسبت به سال قبل با افت ۰٫۴ درصدی مواجه خواهد شد. مطالعات انجام شده حکایت از آن دارد که رشد بخش  صنعت از ۶٫۹ درصد سال ۹۵ به ۴٫۶ درصد در پایان سال جاری کاهش خواهد یافت.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*