خانه » اخبار جهان » معرفی نفت پایه چینی برای قیمت گذاری قیمت نفت در بازارهای جهانی
معرفی نفت پایه چینی برای قیمت گذاری قیمت نفت در بازارهای جهانی
معرفی نفت پایه چینی برای قیمت گذاری قیمت نفت در بازارهای جهانی

معرفی نفت پایه چینی برای قیمت گذاری قیمت نفت در بازارهای جهانی

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از خبر آنلاین، چینی ها قرار است ماه آینده میلادی نفت پایه چینی را با هدف افزایش سطح اثرگذاری این کشور در بازار جهانی نفت به دنیا معرفی کنند.

برخی مقامات چینی که نخواستند نامشان فاش شود،گفته اند که دولت این کشور قرار است  در ۲۶ مارس  سال جاری میلادی  نفت پایه خود را بر مبنای واحد پول این کشور عرضه کند.

در حال حاضر نفت‌ پایه، یعنی نفتی که براساس آن قیمت نفت های مختلف تعیین می‌شود در اختیار برنت لندن و وست تگزاس نیویورک است. این دو نفت پایه بیش از نیم قرن است که جهان با دو این دو نفت پایه  و برمبنای دلار معامله می‌کنند.

چینی ها اعلام کرده اند که قصد دارند نفت پایه خود را بر مبنای یوآن قیمت گذاری کرده و در بازار شانگهای ارائه کنند. هدف چین از این اقدام، تقویت ارزش پولی کشور و افزایش اثرگذاری در بازار نفت اعلام شده است.

نوسانات قیمت نفت دلیل اصلی معرفی نفت پایه چینی

چین که در حال حاضر بزرگترین خریدار نفت جهان است، می خواهد نفت در برابر یوآن را اجرایی کند. این برنامه از ۶ سال پیش مطرح شده بود اما به دلیل بی ثباتی های مختلف در بازار سرمایه چین و نوسان ارزش پول این کشور در مقابل بحران‌های اقتصادی، تردیدهایی درباره توانایی اقتصاد این غول آسیایی برای میزبانی از قیمت جهانی مطرح شده بود که موجب تعویق اجرای آن شد.

اجرای نفت پایه چین، می تواند گام نخست برای پایان یکه‌تازی دلار در اقتصاد جهان باشد اما نگرانی‌های کشورها و معامله‌گران بین‌المللی هنوز هم وجود دارد.

یکی از نگرانی‌های اصلی، بحث دسترسی به یوآن است،زیرا اقتصاد این کشور به‌شدت دولتی دارد و یوآن به‌طور کاملا مصنوعی از سوی دولت در کنترل قرار دارد که این مسئله می‌تواند دسترسی به پول کافی برای معاملات را مختل کند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*