خانه » سایر » جزییات استقراض برای احیای دریاچه ارومیه از طریق سرمایه ‌گذاری‌
جزییات استقراض برای احیای دریاچه ارومیه از طریق سرمایه ‌گذاری‌
جزییات استقراض برای احیای دریاچه ارومیه از طریق سرمایه ‌گذاری‌

جزییات استقراض برای احیای دریاچه ارومیه از طریق سرمایه ‌گذاری‌

بنا بر گفته های مدیر دفتر برنامه ‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در خصوص جزییات استقراض برای احیای دریاچه در حال حاضر برای اجرای پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه حدود ۳ میلیارد دلار نیاز است که این مبلغ از طریق سرمایه ‌گذاری‌ های داخلی و خارجی باید تامین شود.

نجات دریاچه ارومیه از بحران فعلی جز مواردی است که پس از شکل گیری دولت یازدهم تاکید زیادی بر آن شده است و کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با مدیریت معاون اول رئیس جمهوری و در ذیل آن کارگروه ستادی تشکیل شد که از ابتدا طرح ها وجلسه هایی مبنی بر احیای این دریاچه را مدنظر داشته اند.

در راستای این طرح تا کنون ۲۶ مصوبه برای احیای دریاچه ارومیه به تصویب رسیده است که از این میان می توان به استفاده آب یک سری از رودخانه ها مانند ارس، زرینه رود، تغییر الگو کشت کشاورزی اطراف دریاچه و طرح نکاشت یا به کاشت (کاشت بهتر) اشاره کرد. این دریاچه بزرگ ترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه آب شور دنیا است.

آب این دریاچه بسیار شور بوده و عمدتاً از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می شود. اما حالا این دریاچه در خطر خشک شدن کامل قراردارد و طی ۱۳ سال گذشته ۶ متر کاهش سطح داشته است.

احیای دریاچه ارومیه نیازمند اعتبارات

اختصاص ۹۰٪ منابع آبی منطقه به بخش کشاورزی، تبخیر زیاد در پی گرم شدن هوا و برداشت غیرمجاز از آب های زیرزمینی در پی حفر چاه از دلایل خشک شدن این دریاچه اعلام می شود. به عقیده کارشناسان در صورت خشک شدن این دریاچه هوای معتدل منطقه تبدیل به هوای گرمسیری با بادهای نمکی خواهد شد و زیست محیط منطقه را تغییر خواهد داد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، طی ماه‌ های گذشته مسئولان ستاد احیای دریاچه ارومیه بارها، کمبود اعتبارات را مهمترین مانع پیش روی احیای دریاچه عنوان کرده و هشدار داده بودند که در صورت ادامه بی‌نظمی در تامین بودجه ستاد، احیای دریاچه ۴۰ سال طول می‌کشد.

به همین علت عیسی کلانتری – مدیر ستاد احیای دریاچه ارومیه و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست -چند ماه پیش پیشنهاد جدیدی را برای استقراض از خارج مطرح کرد و خواستار موافقت دولت با این پیشنهاد شد. چند روز پیش کلانتری خبر داد که دولت با این پیشنهاد ستاد احیای دریاچه ارومیه موافقت کرده است.

مسعود تجریشی- مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه به جزییات مربوط به دریافت این فایناس پرداخت و گفت: برای احیای دریاچه ارومیه در هر سال به مبلغی حدود ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ میلیارد تومان نیاز داریم و از آنجا که منبع تامین این مبلغ، ماده ۱۰ و ۱۲ است؛ همواره مشکلاتی در تامین بودجه ستاد وجود دارد. ضمن اینکه چون منابع ماده ۱۰ و ۱۲ برای بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله پیش‌بینی شده، نمی‌تواند محل قابل اعتمادی برای تامین بودجه ستاد احیای دریاچه ارومیه باشد.

وی با اشاره به اینکه نباید در تامین بودجه پروژه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه تاخیری ایجاد شود، تاکید کرد: خیلی از پروژه‌های مربوط به احیای دریاچه ارومیه مثل خرید بذر، کنترل غبار، تهیه لوله برای انتقال پساب تصفیه شده به دریاچه و … نباید به تعویق بیافتند و برای اجرای به موقع هم باید تامین منابع مالی صورت گیرد. برای همین پیشنهاد دریافت فایناس مطرح شد که نیاز به موافقت دولت هم داشت.

 

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*