خانه » بازرگانی » عدم تناسب میزان صادرات با افزایش نرخ ارز بر اساس تجربیات گذشته
عدم تناسب میزان صادرات با افزایش نرخ ارز بر اساس تجربیات گذشته
عدم تناسب میزان صادرات با افزایش نرخ ارز بر اساس تجربیات گذشته

عدم تناسب میزان صادرات با افزایش نرخ ارز بر اساس تجربیات گذشته

طبق اظهارات نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران، تجربه نشان داده که میزان صادرات به تناسب افزایش نرخ ارز بالا نمی‌رود و اینکه بانک مرکزی تنها به صورت موقت و مقطعی می‌تواند جلوی شوک‌های ارزی را بگیرد و عملا افزایش نرخ ارز از دست بانک مرکزی هم خارج شده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از خبرآنلاین، حسین سلیمی درباره دلایل افزایش نرخ ارز در این روزها و اثرات آن بر فضای اقتصادی کشوربیان کرد: این روزها کارشناسان و صاحب‌نظران درمورد تاثیرات مثبت و منفی افزایش نرخ ارز صحبت‌های بسیاری را مطرح کرده‌اند. شاید به نظر برسد که بحث افزایش نرخ ارز در مرحله اول برای صادرکنندگان اثرمثبت به دنبال داشته باشد و قوت قلبی برای آن‌ها باشد تا بتوانند در شرایط بهتری صادر کنند و با کالاهای مشابه در خارج از کشور رقابت کنند.

رابطه میزان صادرات با افزایش نرخ ارز

وی افزود: اما متاسفانه در مرحله بعد همین صادرکنندگان اگر تولیدکننده هم باشند باید مواد اولیه خود را با نرخ بالاتری خریداری کنند و وارد روند و چرخه تولید کنند که درواقع در این مرحله وارد وضعیتی می‌شوند که عملا امکان رقابت از آن‌ها سلب می‌شود و صادرات با مانع جدی مواجه می‌شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه همیشه به میزان افزایش نرخ ارز میزان صادرات افزایش نیافته است اظهار کرد: اما اینکه قیمت دلار بالا برود حتما بر روی صادرات اثر مثبت دارد و میزان آن را افزایش می‌دهد جای سوال دارد. چون در گذشته وقتی قیمت دلار از حدود ۱۰۰۰ تومان به حدود ۳۰۰۰ تومان رسید، اما صادرات به نسبت این افزایش بالا نرفت و این مسئله نشان می‌دهد که لزوما افزایش نرخ ارز صادرات را بهبود نمی‌دهد.

سلیمی تصریح کرد: به دلیل اینکه خود تولیدکننده‌هایی که صادرکننده هم هستند باید مواد مورد نیازشان را با نرخ بالاتری بخرند و بدیهی است که این امر باعث می‌شود که قیمت تمام شده شان بالا برود و عملا نتوانند رقابت کنند. در سایر کشور‌ها تورم‌ بین ۱ تا ۲ درصد است بنابراین تغییرات تورمی آنقدر در ساختار تولیدی شان تاثیر ندارد، اما در کشور ما اینگونه نیست. وقتی تورم ما اکنون حدود ۱۰ درصد است و همین مقدار بر روی نرخ دلار تاثیر می‌گذارد که در نتیجه بر روی قیمت مواد اولیه هم تاثیر می‌گذارد و قیمت تمام شده را بالا می‌برد.

 

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

سکه در جاده افزایش قیمت تحت تاثیر افزایش شاخص ارزی

سکه در جاده افزایش قیمت تحت تاثیر افزایش شاخص ارزی

روز چهارشنبه، دلار وارد محدوده ۳ هزار و ۷۶۰ تومان شد تا رکورد جدیدی در ...