خانه » اخبار جهان » رد شایعات پایان زود هنگام توافق کاهش تولید توسط وزیران نفتی اوپک
رد شایعات پایان زود هنگام توافق کاهش تولید توسط وزیران نفتی اوپک
رد شایعات پایان زود هنگام توافق کاهش تولید توسط وزیران نفتی اوپک

رد شایعات پایان زود هنگام توافق کاهش تولید توسط وزیران نفتی اوپک

وزیران نفتی اوپک هر گونه شایعه درباره پایان زود هنگام توافق کاهش تولید را رد کرده و اعلام کرده‌اند با وجود بالاتر رفتن قیمت‌های نفت، سطح ذخایر جهانی همچنان بالاتر از سطح هدف گذاری شده باقی مانده است تا چنین ایده ای مطرح شود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، آما آیا این وزیران بیش از حد اعتراض می‌کنند؟ برخی از تحلیلگران بر این باورند که میزان ذخایر بسیار کمتر از میزانی است که اوپک اعلام کرده است.

اس اند پی گلوبال پلاتس آنالیتیکس برآورد کرده که مازاد ذخایر نفتی که در مخازن نگهداری می‌شود، تا حد زیادی تقلیل یافته و با در نظر گرفتن رشد تقاضا در سه سال اخیر، تعادل مجدد بازار کم و بیش کامل شده است.

عرضه بسیار محدود اوپک در توافق کاهش تولید

موضوع خطرناک این است که اوپک بیش از حد عرضه به بازار را محدود کند و در نتیجه افزایش قیمت معاملات کوتاه مدت تشدید شده و روند صعودی قیمت‌ها ادامه پیدا کند و در نتیجه، تقاضا ضعیف شود.

به گفته کریس میگلی، مدیر اس اند پی گلوبال پلاتس آنلاتیکس، این اتفاق در سال ۲۰۱۴ پس از سال‌ها ثبات روی داد و قیمت‌های نفت در بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه باعث رونق شیل آمریکا و افت شدید قیمت‌ها شد که تا زمان توافق فعلی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک ادامه داشت.

وی در ادامه خاطرنشان کرد این بار نگرانی کمتری نسبت به رشد تولید شیل دارد زیرا این بشکه‌ها برای تامین رشد قوی تقاضا در سال جاری ضروری خواهند بود و تولیدکنندگان انضباط مالی بیشتری نشان می‌دهند و به جای تولید، در درجه اول به جریان نقدینگی متمرکز شده‌اند. با توجه به الگوی تقاضای فصلی، افزایش قیمت‌ها ممکن است تا نیمه دوم سال اتفاق نیافتد.

گلدمن ساکس جمع بندی خوش بینانه‌تری داشته و اعلام کرده که تعادل دوباره بازار احتمالا حاصل شده که شش ماه زودتر از زمان پیش‌بینی شده بود.

 

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تصور ایجاد کف قیمت جدید برای نفت در پی صعود نفت برنت به ۶۰ دلار

تصور ایجاد کف قیمت جدید برای نفت در پی صعود نفت برنت به ۶۰ دلار

پیرو صعود نفت برنت به ۶۰ دلار در هر بشکه، ۱۰ روز پیش بالای این ...