خانه » سایر » تراز عملیاتی بودجه منفی با وجود رشد هزینه‌های جاری
تراز عملیاتی بودجه منفی با وجود رشد هزینه‌های جاری
تراز عملیاتی بودجه منفی با وجود رشد هزینه‌های جاری

تراز عملیاتی بودجه منفی با وجود رشد هزینه‌های جاری

بر اساس جزییات عملکرد بودجه در ۹ ماهه نخست سال جاری، در حالی که هزینه‌های جاری رشد حدودی ۱۷ درصدی را داشته، تراز عملیاتی بودجه منفی ۷۲.۵ هزار میلیارد تومان بوده است.

تراز عملیاتی بودجه از تفاضل درآمدهای مالیاتی و سایر درآمدها با هزینه‌های جاری دولت (بدون سهم درآمدهای نفتی و سایر فرآورده‌ها) به دست می‌آید. تراز عملیاتی نشان می‌دهد که چه مقدار از اعتبارات هزینه‌ای را می‌توان از درآمدهای غیر نفتی تامین کرد.

اغلب این ابهام ایجاد می‌شود که تراز عملیاتی منفی می‌تواند به معنای کسری بودجه باشد در حالی که مفهومی متفاوت دارد. زمانی تراز بودجه منفی می‌شود که درآمدهای دولت نتواند پاسخگوی هزینه‌های جاری بوده و ناچار باشد برای تامین کسری آن به سمت استفاده از دارایی‌های سرمایه‌ای یعنی منابع ناشی از نفت حرکت کند.

تراز عملیاتی بودجه منفی در ۹ ماهه نخست

براساس تکلیفی که از قانون برنامه پنجم توسعه برعهده دولت‌ها قرار گرفته باید به مرور روال به گونه‌ای تغییر پیدا کند که منفی بودن تراز عملیاتی از بین رفته و دولت بتواند هزینه‌های جاری را از محل درآمدها که از دو بخش مالیات و سایر درآمدها تشکیل می‌شود، تامین کند تا درآمدهای ناشی از فروش نفت و دارایی‌های مالی به سمت تامین هزینه‌ها در طرح‌های عمرانی پیش برود.

بررسی آمارهای بانک مرکزی از عملکرد بودجه در ۹ ماهه نخست سال جاری نشان می‌دهد، درآمدهای مالیاتی حدود ۶۸ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد ۴٫۴ درصد رو به رو بوده اما نسبت به مصوب بودجه ۹۶ در ۹ ماه با عقب ماندگی ۲۰ هزار میلیارد تومانی همراه بوده است.

کل درآمدها نیز حدود ۹۵ هزار میلیارد تومان بوده است. به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از تسنیم، بر این اساس پرداخت‌های هزینه‌ای دولت  در این مدت حدود ۱۶۳٫۵ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۱۶٫۸ درصدی همراه شده است.

به این ترتیب تراز عملیاتی بودجه در مدت مذکور منفی۷۲٫۵ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش قابل توجه ۳۵ درصدی رو به رو شده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*