خانه » اخبار جهان » هیچ اطلاعی از کارگروه اصلاح برجام در دست نیست
هیچ اطلاعی از کارگروه اصلاح برجام در دست نیست
هیچ اطلاعی از کارگروه اصلاح برجام در دست نیست

هیچ اطلاعی از کارگروه اصلاح برجام در دست نیست

طبق گفته های سخنگوی وزارت خارجه صبح امروز در نشست هفتگی خود، هیچ اطلاعی از کارگروه اصلاح برجام در دست نیست و اتحادیه اروپا خبری در این ارتباط نداده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه در نشست خود با رسانه‌ها در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه طبق اخبار منتشر شده سه کشوراروپایی با تشکیل کارگروه مشترک با آمریکا برای اصلاح و یا اضافه کردن موادی به برجام موافقت کرده‌اند و آیا ایران از این موضوع اطلاعی دارد و کشورهای اروپایی در این زمینه با ایران صحبت کرده‌اند،‌ اظهار داشت: فکر می‌کنم فرض شما از ابتدا اشتباه است و ما چنین سخن و کلامی را به صورت رسمی از سه کشور اروپایی دریافت نکرده‌ایم و فکر می‌کنیم که باز هم آمریکایی‌ها بر اساس عادت غلط و دیرینه خود رویاهایشان را از زبان دیگران بیان می‌کنند.

وی تاکید کرد: ما هیچ اطلاعی از این کارگروه که شما اشاره کردید نداریم و خبری در این ارتباط از سوی اتحادیه اروپا به ما داده نشده است.

از طرفی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از پاسخ دادن به سوال یک خبرنگار آمریکایی درباره تشکیل کارگروه آمریکایی-اروپایی برای اصلاح توافق هسته‌ای ایران خودداری کرد. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ترجیح داد با لبخند و طفره به سوال خبرنگار روزنامه وال‌استریت‌ژورنال درباره تشکیل کارگروه مشترک میان آمریکا و اروپا برای بررسی نقائص برجام و اصلاح پاسخ دهد.

کارگروه اصلاح برجام از شایعه تا خبر

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا که به لندن سفر کرده روز دوشنبه بعد از دیدار با مقام‌های انگلیسی گفت که آمریکا و اروپا توافق کرده‌اند کارگروه اصلاح برجام متشکل از متخصصان برای بررسی توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ و اصلاح نقائص آن تشکیل دهند.

تیلرسون و رسانه‌های آمریکایی گفته‌اند این کارگروه از هفته آینده به بعد برای انجام این مأموریت و تلاش برای رسیدن به یک «توافق جانبی» برجام تشکیل جلسه خواهند داد. همزمان رسانه‌های بین‌المللی از آمادگی کشورهای اروپایی برای تشدید فشارها بر برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران خبر داده‌اند.

لورانس نورمن، خبرنگار روزنامه وال‌استریت‌ژورنال در واکنش به همین موضوع در نشست خبری فدریکا موگرینی دو سوال از او پرسید. سوال اول، به طرح آمریکا برای مذاکرات سازش میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها مربوط می‌شد و سوال دوم، به اینکه توافق جانبی برجام، اصولا از نظر اتحادیه اروپا منطقی محسوب می‌شود یا خیر.

نورمن پرسید: سوال دوم من به ایران مربوط می‌شود. تیلرسون امروز با [بوریس] جانسون (وزیر خارجه انگلیس در لندن بود. او حرف‌هایی درباره آغاز به کار یک کارگروه زد که مأموریت آن رسیدن به چیزی موسوم به توافق جانبی، علاوه بر برجام است. آیا صحبت کردن درباره توافق جانبی از نظر شما واقع‌بینانه است؟

موگرینی در جواب خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال، با لبخند گفت: قانون من، وقتی دو سوال از من پرسیده می‌شود این است که به یک سوال جواب بدهم. امروز هم استثنایی وجود ندارد، سوال اول را برای پاسخ دادن انتخاب می‌کنم که موضوع اصلی نشست امروز بود.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*