خانه » سایر » حمایت دولت از کسب و کارهای نوپا با استفاده از تمام ظرفیت‌های قانونی
حمایت دولت از کسب و کارهای نوپا با استفاده از تمام ظرفیت‌های قانونی
حمایت دولت از کسب و کارهای نوپا با استفاده از تمام ظرفیت‌های قانونی

حمایت دولت از کسب و کارهای نوپا با استفاده از تمام ظرفیت‌های قانونی

براساس گفته های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دولت از کسب و کارهای نوپا حمایت می کند و در این زمینه از ظرفیتهای قانونی استفاده می کنیم.

کسب و کارهای نوپا (استارت‌آپ‌ها) به زعم اریک، عبارت هستند از نهادهایی که توسط کارآفرینان به منظور کمک به خلق تولیدات و خدمات جدید، در شرایط عدم اطمینان فزاینده به وجود می‌آیند.

نویسنده‌ای دیگر، کسب و کارهای نوپا را شرکتی کوچک می‌داند، که هدف تبدیل شدن به مدل کسب و کار قابل تکرار و قابل گسترش و قیاس پذیر را دنبال می‌کند.

مطالعه‌ای که OECD اخیرا در رابطه با روش شناسی نوآوری در سطح شرکتی انجام داده است، نشان دهنده این موضوع است که در میان شرکت‌های کوچک و متوسط (SMEs)، شرکت‌های نوپا، نقش مرکزی در ایجاد شغل و افزایش نرخ رشد و نوآوری دارند (OECD, 2015).

کسب و کارهای نوپا و محاسن آنها

در واقع کسب و کارهای نوپا ابتدایی ترین منبع خلق شغل در طی دهه گذشته به شمار می‌آیند. گرچه کسب وکارهای نوپا وزن کمی در اقتصاد دارند، اما آنها به طور متوسط ۱۷% اشتغال را در کشورهای اروپایی بر عهده دارند و تقریبا نسبت به شغلی که از بین می‌برند (۲۲%)، دو برابر شغل ایجاد می‌کنند (۴۲%). موضوع ایجاد اشتغال توسط استارت‌آپ‌ها بحثی است که تقریبا در تمامی اقتصادها، و بخش‌ها وجود دارد.

محمد جواد آذری جهرمی روز دوشنبه در حاشیه جلسه علنی شورای شهر مشهد افزون کرد: در دیگر کشورها برای توسعه کسب و کارهای نوپا تسهیلات مختلف ارائه می شود اما ما در این زمینه با نهادسازی مشکل داریم.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، وی اظهار کرد: در ایران برای نهادسازی کسب و کار نوپا از ظرفیتهای قانونی با عنوان شرکتهای دانش بنیان آزمایشی استفاده شده است. برای رونق در این بخش باید از قوانین موجود استفاده کرد زیرا تغییر قوانین زمان بر است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: از این رو کارگروهی با عضویت معاونت علمی رئیس جمهوری، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت کار و وزارت ارتباطات تشکیل و موضوعات مرتبط بررسی شد. پیشنهادی نیز در این زمینه برای ارائه به دولت آماده شده است. تا حمایت از کسب و کارهای نوپا صوت نگیرد نمی توان رشد جهشی در کسب و کار داشت لذا باید از همه ظرفیتها برای ارائه تسهیلات به این نوع کسب و کار استفاده کرد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بررسی عوامل تقویت‌کننده اقتصاد ناسالم در کشور در طرح پایش

بررسی عوامل تقویت‌کننده اقتصاد ناسالم در کشور در طرح پایش

طی جدیدترین نشست طرح پایش کسب‌ و کار اتاق های سراسر کشور، به بررسی عوامل ...