خانه » عناوین خبری » رویه حاکم بر بودجه‌های عمرانی در سنوات گذشته و ادامه آن در سال آینده
رویه حاکم بر بودجه‌های عمرانی در سنوات گذشته و ادامه آن در سال آینده
رویه حاکم بر بودجه‌های عمرانی در سنوات گذشته و ادامه آن در سال آینده

رویه حاکم بر بودجه‌های عمرانی در سنوات گذشته و ادامه آن در سال آینده

بنا بر اعتقاد عضو کمیسیون عمران مجلس، با توجه به رویه حاکم بر بودجه‌های عمرانی در سنوات گذشته، در سال آینده هم بیشتر از ۲۰ تا ۲۵ درصد بودجه عمرانی تخصیص نخواهد یافت.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، عبدالکریم حسین زاده در مورد وضعیت بودجه عمرانی در بودجه ۹۷ اظهار داشت: چیزی که در مورد بودجه عمرانی می توان پیش بینی کرد، این است که درصد تخصیص بالایی را برای این بودجه نمی توان متصور بود و به نظر می رسد درصد تخصیص بودجه عمرانی در سال ۹۷ چیزی حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد باشد؛ زیرا هم حجم بدهی های دولت بالاست و هم اینکه بودجه های جاری حجم کلانی از بودجه‌های کلان کشور را به خود اختصاص داده و بودجه جاری کاملا به بودجه عمرانی می‌چربد.

نوسان زیاد بودجه‌های عمرانی

حسین زاده با اشاره به اینکه در سنوات گذشته، یک درد مشترک مبتلابه بودجه های عمرانی بوده که در سال های اخیر هم تشدید شده است، اظهار داشت:  از سال ۶۰ تا سال ۹۰ درصد تخصیص بودجه های عمرانی، نوسان زیادی داشته و در برخی سال ها بین ۴۰ تا ۵۰ درصد این بودجه و در برخی سال ها ۸۰ تا ۹۰ درصد این بودجه تخصیص یافته اما از سال ۹۲ به بعد درصد تخصیص بودجه های عمرانی به کمتر از ۳۰ درصد رسیده و کاهش شدیدی به لحاظ عددی داشته است.

او در ادامه افزود: این موضوع دلایل متعددی مانند میزان و قیمت فروش نفت و مسایلی از این دست دارد که اسباب تحقق نیافتن بودجه های عمرانی را فراهم آورده است.

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس با تاکید بر اینکه حوزه های عمرانی و ساخت و ساز مسکن می توانند چند هزار شغل ایجاد کنند و کشور را از رکود دربیاورند، گفت: اما عدم پویایی پروژه های عمرانی هم هزینه های اجرایی آن را برای سنوات آینده گران تر می کند، هم برای کشور هزینه دارد و هم رکود بیشتری را موجب می شود و این موضوعی است که مجلس باید در جریان بررسی لایحه بودجه ۹۷ به آن توجه کند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

باید به رشد هشت درصدی در اقتصاد دست پیدا کنیم

باید به رشد هشت درصدی در اقتصاد کشور دست پیدا کنیم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب کشور باید ...