خانه » بورس،ارز، سکه » قابل پیش بینی بودن نوسانات قیمت دلار از ماه‌هاى گذشته
قابل پیش بینی بودن نوسانات قیمت دلار از ماه‌هاى گذشته
قابل پیش بینی بودن نوسانات قیمت دلار از ماه‌هاى گذشته

قابل پیش بینی بودن نوسانات قیمت دلار از ماه‌هاى گذشته

بنا بر اظهارات یک کارشناس اقتصادى نوسانات قیمت دلار از ماه‌هاى گذشته قابل پیش‌بینى بود و بعید است دلار هایى که توسط مردم خریدارى شد مجددا به بازار برگردد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل ازاقتصاد آنلاین، ابوذر نجمى با بیان این که مشکلات نقل و انتقالات ارز در کشورهاى چین و ابوظبى، افزایش نرخ دلار را در پى داشت توضیح داد: طى ماه هاى گذشته چین حساب تجار ایرانى را مسدود کرده بود و نقل و انتقلات ارزى از مبدا این کشور دچار مشکل شده بود همچنین از طرف دیگر مقام بانکى کشور ابوظبى سختگیرى هایى را براى حساب بانکى ایرانى‌ها اعمال کرده بود که در حوزه تجارت خارجى افزایش نرخ ارز را به دنبال داشت.

این کارشناس اقتصادى با اشاره به این که در داخل کشور افزایش نرخ دلار باعث افزایش تمایل مردم به خرید آن شد، تصریح کرد: طى یک ماه گذشته قیمت سکه افزایش پیدا کرد و حباب قیمتى آن زیاد شد که این تمایل مردم به خرید دلار را افزایش داد.

وى درباره اقدام بانک مرکزى جهت کنترل بازار، اضافه کرد: بانک مرکزى ابتدا سعى کرد با توزیع اسکناس این شوک را کنترل کند ولى به این نتیجه رسید که فشار تقاضاى بازار بسیار زیاد است و هر چقدر دلار به بازار تزریق کند همچنان نرخ دلار بالا مى رود.

پیش بینی نوسانات قیمت دلار

این کارشناس با بیان اینکه بعید است ارز خریدارى شده توسط مردم عادى به بازار برگردد، خاطرنشان کرد: کسانى که در این نوسانات قیمت دلار خرید نمده اند دنبال سفته بازى کوتاه مدت نبودند و معمولا مردم عادى وقتى در این شرایط دلار مى خرند حداقل براى یک دوره سه تا شش ماهه آن را حفظ مى‌کنند.

وى ادامه داد: این کار عمدتا براى سرمایه گذارى نیست بلکه موضوع حفظ ارزش پول و قدرت خرید است در نتیجه سعى مى‌کنند بخشى از سبد سرمایه‌اى خود را به صورت دلار نگه دارند.

نجمى در ادامه درباره قیمت دلار در ماه هاى آینده گفت: در کوتاه مدت شاهد روند نزولى نرخ ارز هستیم حتى ممکن است قیمت دلار به کم تر از ۴ هزار و ۵٠٠ تومان هم برسد اما در بلند مدت و در سال آینده شاهد افزایش نرخ دلار خواهیم بود.

نجمى با تاکید بر این که افزایش قیمت طلا باید به طور سنتى متاثر از نرخ اونس جهانى و قیمت دلار باشد توضیح داد: از اول امسال طلا و سکه دچار حباب قیمتى بوده‌اند و در حال حاضر طلا  به خصوص سکه رابطه شان با دلار به هم خورده است.

وى ادامه داد: در این شرایط به دلیل این که مردم حس مى‌کنند با افزایش نرخ دلار، حباب قیمتى سکه از بین مى رود طلا مى‌خرند تا ارزش پول خود را حفظ کنند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

احتمال سقوط آزاد نرخ ها در بازارهای طلا، خودرو و مسکن

احتمال سقوط آزاد نرخ ها در بازارهای طلا، خودرو و مسکن

رحیم زارع سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی از احتمال سقوط ...