خانه » اخبار جهان » قدرت گرفتن موتور تولید نفت شیل آمریکا با نفت ۷۰ دلاری
قدرت گرفتن موتور تولید نفت شیل آمریکا با نفت 70 دلاری
قدرت گرفتن موتور تولید نفت شیل آمریکا با نفت ۷۰ دلاری

قدرت گرفتن موتور تولید نفت شیل آمریکا با نفت ۷۰ دلاری

قیمت نفت در نعاملات چند روز اخیر در ۷۰ دلار ثابت بوده است. نفت ۷۰ دلاری به همان میزان که برای کشورهای عضو اوپک (که عمدتا به درآمدهای نفتی متکی هستند) رقمی جذاب به نظر می‌رسد، به همان میزان نیز می‌تواند به موتور تولید نفت شیل آمریکا سوخت‌رسانی کند.

چالش رشد قیمت نفت نیز در همین نقطه است. به این معنا که در شرایطی که کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به رهبری روسیه برای کاهش ذخایر جهانی نفت و رشد قیمت‌ها تلاش می‌کنند؛ تولیدکنندگان شیل آمریکا بدون اینکه در این ائتلاف حضور داشته باشند، نهایت بهره را از رشد قیمت‌ها می‌برند.

این چرخه در نهایت به رشد تولید جهانی نفت به واسطه افزایش تولید نفت شیل آمریکا و ریزش قیمت‌ها منجر می‌شود. به همین علت است که این روزها درباره بهترین نقطه‌ای که قیمت نفت می‌تواند در آن قرار داشته باشد، بحث‌هایی در جریان است.

افزایش تولید نفت شیل آمریکا با نفت ۷۰دلاری

پیش از این بیژن زنگنه، وزیر نفت کشورمان به‌عنوان وزیری کلیدی در اوپک اعلام کرده بود اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت نسبت به رسیدن قیمت نفت خام برنت به بالای ۶۰ دلار بر بشکه مشتاق نیستند زیرا نگران رشد تولید شیل هستند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از دنیای اقتصاد، زنگنه در اظهارنظرهای قبلی نیز محدوده ۵۵ دلاری را رقمی اعلام کرده بود که هم می تواند کسری بودجه کشورهای وابسته به نفت را جبران کند و هم مانع ورود چشمگیر تولیدکنندگان شیل به بازار شود. در عین حال برخی از کارشناسان عقیده دارند محدوده ۵۰ دلاری برای تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا بسیار مناسب است، زیرا آنها به واسطه رشد دانش و تکنولوژی استخراج، موفق به کاهش هزینه‌های تولید شده‌اند.

اما با وجود اظهارنظرهای مختلفی که درباره سطح فعلی قیمت نفت وجود دارد؛ به راستی چه قیمتی برای تولیدکنندگان سنتی نفت مناسب است و می‌تواند هزینه‌های آنان را پوشش دهد و در مقابل، تولیدکنندگان نفت شیل در کدام سطوح قیمتی می‌توانند تولیدات خود را با رشدی چشمگیر همراه کنند؟

این سوال در شرایطی وجود دارد که سازمان‌ها و موسسات مختلف اعداد و ارقام متفاوتی برای پوشش هزینه‌های کشورهای تولیدکننده نفت خام و تولیدکنندگان شیل مطرح می‌کنند. این اعداد در حالی مطرح هستند که می‌توانند نقطه‌ای کلیدی برای تعادل بازار جهانی نفت باشند.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

سازمان اوپک ناچار به تصمیم گیری درباره تمدید توافق کاهش تولید نفت جهانی

سازمان اوپک ناچار به تصمیم گیری درباره تمدید توافق کاهش تولید نفت جهانی

شرایط حاکی است سازمان اوپک ناچار خواهد بود بدون دانستن دقیق میزان عرضه جدیدی که ...