خانه » عمومی اقتصاد » شاخص‌های بازار کار غیر مثبت علیرغم تحقق رشد مثبت اقتصادی
شاخص‌های بازار کار غیر مثبت علیرغم تحقق رشد مثبت اقتصادی
شاخص‌های بازار کار غیر مثبت علیرغم تحقق رشد مثبت اقتصادی

شاخص‌های بازار کار غیر مثبت علیرغم تحقق رشد مثبت اقتصادی

ارتباط اشتغال با شاخص‌های کلان اقتصادی از جمله نرخ رشد اجتناب ناپذیر است اما به رغم تحقق رشد مثبت اقتصادی طی سال‌های اخیر، شاخص‌های بازار کار مثبت نشد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از مهر، اشتغال به عنوان یکی از مهمترین مطالبات اقتصادی و اجتماعی جامعه رابطه بسیار نزدیکی با متغیرهای اقتصادی از جمله رشد سرمایه گذاری، نرخ رشد بهره وری و رشد اقتصادی دارد؛ در این بین بسیاری از کارشناسان معتقدند بین نرخ رشد اقتصادی و نرخ بیکاری به عنوان دو شاخص مهم اقتصادی رابطه مستقیم و معناداری وجود دارد به این معنی که رشد اقتصادی منجر به افزایش اشتغال می‌شود.

اما نگاهی به عملکرد اقتصادی دولت ها و بررسی ۵ برنامه توسعه‌ای بعد از انقلاب نشان می‌دهد، سیاست‌ گذاری های انجام شده و اعداد هدفگذاری شده در برنامه‌های توسعه‌ای در زمینه بهبود وضعیت اشتغال، نقش موثری در بهبود اشتغال‌زایی نداشته است.

شاخص‌های بازار کار همچنان در وضعیت بحرانی

از سوی دیگر، اهداف پیش‌بینی‌شده در برنامه‌های توسعه‌ای در مقایسه با تحقق اهداف، این نکته را روایت می‌کند که هر چند این سیاست‌ها بر روی کاغذ حاوی چشم انداز مثبت اشتغال و اقتصاد هستند اما در حوزه اشتغال عمل‌گرا نبوده‌اند.

بر اساس گزارشات رسمی منتشر شده، توان اشتغالزایی به ازای هر ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری از ۱۰۹ هزار نفر در سال ۱۳۶۸ به ۵۱ هزار نفر در سال پایانی برنامه پنجم توسعه(۱۳۹۴) کاهش یافته است.

هر چند طی سالهای متمادی تا سال ۹۲ اقتصاد ایران، با رشد منفی مواجه بود به طوریکه در سال ۹۱ رشد منفی ۵.۸ درصدی را تجربه کرد، اما از سال ۹۲ به استناد آمارهای رسمی به تدریج رشد اقتصادی ایران مثبت شد تا اینکه بر اساس آمار اخیر بانک مرکزی این رشد در ۶ ماهه نخست امسال به مثبت ۴.۵ درصد رسید.

به رغم افزایش تدریجی رشد اقتصادی طی ۴ سال گذشته اما بررسی شاخص‌های نیروی کار نشان می‌دهد رشد اشتغال در این سال‌ها بعضا منفی و نرخ بیکاری نیز تقریبا بدون تغییر و از یک روند ثابت همراه با نوسان یک درصدی برخوردار بوده است.

 

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تغییر رویکردهای حوزه کلان دولت در عرصه اقتصادی کشور

تغییر رویکردهای حوزه کلان دولت در عرصه اقتصادی کشور

تغییر رویکردهای حوزه کلان دولت در عرصه اقتصاد پیرو بررسی اظهارات اعضای تیم اقتصادی دولت ...