خانه » بانک و بیمه » زیر سوال رفتن ساختار نظام بانکداری و انتقادات کارشناسان اقتصادی
زیر سوال رفتن ساختار نظام بانکداری و انتقادات کارشناسان اقتصادی
زیر سوال رفتن ساختار نظام بانکداری و انتقادات کارشناسان اقتصادی

زیر سوال رفتن ساختار نظام بانکداری و انتقادات کارشناسان اقتصادی

نظر به زیر سوال رفتن ساختار نظام بانکداری بسیاری کارشناسان به سیاست‌های دولت در این خصوص خرده می‌گیرند. البته انتقادها درباره قوانین بانکداری بیشتر از آن چیزی است که تصور می‌شود.

وضعیت بانکداری در کشور با مشکلات عدیده‌ای مواجه است و به گفته برخی،‌ قوانین بانکداری در کشور از پایه و اساس دچار مشکل بوده و باید مورد بازبینی قرار گیرد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از قانون، از سوی دیگر مدتی است که با روی کار آمدن کرباسیان، وزیر امور اقتصاد و دارایی به نظر می‌رسد که تغییراتی در حوزه مدیریت بانک‌ها در ایران در حال شکل‌گیری است؛ به‌گونه‌ای که ‌در ماه‌های گذشته برخی مدیران بانکی برکنار شده یا از سمت خود استعفا داده‌اند.

انتقاد از ساختار نظام بانکداری

این موضوع سوالات زیادی را به میان می‌آورد که اصلی‌ترین آن این است که دلیل اصلی حذف برخی مدیران از سیستم بانکی و تغییرات پی در پی در مدیریت بانک‌ها در کشور چیست؟ آیا وزیر اقتصاد قصد دارد با تغییر مدیران بانکی، تغییراتی را در بطن نظام بانکداری کشور ایجاد کند یا خیر؟ در این میان بارها مخالفت وزیر اقتصاد با عملکرد برخی بانک‌ها شنیده شده و این مخالفت‌ها این اواخربه نوعی عیان شده است.

تغییرات در حوزه مدیریتی بانک‌های عامل پیشینه چندساله دارد. در دولت یازدهم نیز بعد از آمدن علی طیب‌نیا به وزارت اقتصاد موجی از برکناری مدیران عامل بانک‌ها به راه افتاد و بیشتر آن‌ها برکنار شدندودلیل اصلی آن، رسوایی برخی بانک‌ها در جریان انتشار فیش‌های حقوقی و بحث حقوق‌های نجومی بود اما این بار به نظر می‌رسد که دلایل دیگری پشت‌پرده این تغییرات وجود دارد.

آبان‌ امسال تغییر مدیران بانکی، شکل جدی‌تری به خود گرفت؛ به ‌گونه‌ای‌که در نیمه ‌این ماه مدیرعامل بانک ملت تغییر کرد و در همان مقطع برخی سایت‌ها نوشتند: وزیر اقتصاد به دنبال تغییر مدیران عامل چهار بانک ملت، رفاه، تجارت و صادرات است و بر همین اساس مدیرعامل بانک ملت نیز تغییر کرد. اکنون شنیده‌ها حاکی از وسیع‌تر بودن دامنه تغییر مدیران عامل بانک‌هاست، نکته جالب آن این است که تغییرات اغلب با استفاده ازمدیران فعلی و سابق سیستم بانکی انجام می‌شود.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*