خانه » سایر » دیوان محاسبات یک دستگاه نظارتی قانونمند، واقع‌بین و هدایتگر دستگاه‌ها
دیوان محاسبات یک دستگاه نظارتی قانونمند، واقع‌بین و هدایتگر دستگاه‌ها
دیوان محاسبات یک دستگاه نظارتی قانونمند، واقع‌بین و هدایتگر دستگاه‌ها

دیوان محاسبات یک دستگاه نظارتی قانونمند، واقع‌بین و هدایتگر دستگاه‌ها

محمدباقر نوبخت معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طی سال‌های گذشته رویکرد دیوان محاسبات این بوده که تلاش می‌کند به عنوان یک دستگاه نظارتی قانونمند، واقع‌بین و هدایتگر دستگاه‌ها عمل کند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، وی افزون کرد: در مقابل، روش دیگری هست که به صورت مچ‌گیری است که باز هم باید از دیوان محاسبات تقدیر و تشکر کرد.

دیوان محاسبات برمبنای لایحه تفریغ که باید از سوی قوه مجریه تهیه شود، باید روی آن کار کند، اما دیوان خود روی آن کار  کرد و گزارش تفریغ را تهیه کرد. حداقل باید دولت را مطلع می‌کرد که این موارد وجود دارد. این‌گونه نه‌تنها تشویش اذهان عمومی نمی‌شد و مورد استفاده رسانه‌های معاند قرار نمی‌گرفت.

وی درمورد اعداد و ارقامی مطرح شده گفت: کسانی که از اصطلاحات حقوقی و مالی اطلاعاتی ندارد، باعث انتقاد کردند. بر این اساس، امروز دولت وظیفه پاسخ‌گویی در سازمان برنامه بودجه دارد.

اشکال در گزارش دیوان محاسبات

نوبخت افزود: من انتظار دارم با شفافیت و روشنی بتوانیم این موارد را تبیین کنیم و به برخی از ایرادات و اشکالاتی که در گزارش دیوان محاسبات وجود داشت، بپردازیم. به طور طبیعی ما هر سال در تبصره‌های مختلف تلاش می‌کنیم مجوزهایی برای استفاده از منابع مالی داخلی و خارجی داشته باشیم. امسال در بند الف تبصره ۵ اجازه استفاده از انتشار اوراق مشارکت به شرکت‌های دولتی داده شد.

وی ادامه داد: آیا سال قبل شرکت‌ها از همه اوراق استفاده کردند؟ پس این‌که ما اجازه انتشار اوراق را داشته باشیم با این‌که تکلیف داشته باشیم، مجزا و متفاوت است. و این‌که اوراق مشارکت را نوعی آینده فروشی تحلیل می‌کنند، اشتباه است. کاش دیوان محاسبات پیش از انتشار این گزارش از ما سوال می‌کرد تا اذهان عمومی دچار تشویش نشود.

وی افزود: اینکه مبالغی از وجوه بدون مصوبه از سوی شرکت ملی نفت ایران برای امر مرتبط با بنزین استفاده شود، با اینکه اذهان عمومی تهییج شود که ۴ هزار و ۴۷۹ میلیارد تومان پول به خزانه نرفت، خیلی متفاوت است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

طبق آمار بهار امسال تعداد یارانه نگیران 3 میلیون نفر است!

طبق آمار بهار امسال تعداد یارانه نگیران ۳ میلیون نفر است!

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که تا پایان بهار امسال جمعیت ایران در مرز ۸۰ میلیون ...