خانه » سایر » رتبه اول ایران در ذخایر گازی و عدم توان پاسخگویی به تقاضای داخلی
رتبه اول ایران در ذخایر گازی و عدم توان پاسخگویی به تقاضای داخلی
رتبه اول ایران در ذخایر گازی و عدم توان پاسخگویی به تقاضای داخلی

رتبه اول ایران در ذخایر گازی و عدم توان پاسخگویی به تقاضای داخلی

ایران با حدود ٣٣ تریلیون متر مکعب ذخایر گازی در جایگاه اول جهان قرار دارد، اما هنوز تولید داخل، کفاف تقاضا را نمی دهد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از شرق، اگرچه کشور با وجود هزینه مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها و تزریق ناکافی گاز به میادین نفتی، همچنان صادرات گاز به ترکیه و عراق را صورت می‌دهد.

الهام شبان، مدیر مرکز مطالعات نفت خزر باکو و دالغا خاتین‌اوغلو، کارشناس مسائل انرژی ایران در نشریه تخصصی نچرال گس ورلد بریتانیا موضوع بازارهای جهانی گاز و گزینه‌های ایران را تحلیل کرده‌اند. خاتین‌اوغلو در این گفت‌ وگو می‌گوید: انتظار می‌رود پارس جنوبی که هم‌ اکنون سهمی  ٧٠ درصدی در تولید گاز ایران دارد، تا چهار سال آینده به نقطه شبنم برسد و با افت چشمگیر فشار و تولید مواجه شود.

درجه حرارت نقطه شبنم درجه حرارتی است که درآن دما ( با فشار ثابت و میران بخار ثابت ) بخار سرد شده و به حالت اشباع می رسد. این رسیدن به حالت اشباع هنگامی اتفاق می افتد که هوا بیشترین مقدار بخار آب را در خود نگه می دارد.

ذخایر گازی و تقاضای داخلی

یکی از وظایف اصلی و مهم پالایشگاه ها در فرآیندپالایش گاز، تنظیم نقطه شبنم است بدین معنی که اگر ما گاز تولیدی را بدون انجام این مرحله روانه خطوط سراسری کنیم در اثر افت دما، قطرات هیدروکربورهای سنگین همراه با گاز، با آب موجود در گاز تشکیل ماده ای بلوری و سخت به نام هیدرات می دهند.

این هیدرات ها در کف خط لوله قرار گرفته و به مرور زمان بلورهای آنها رشد می کند به طوری که قادرند حتی سطح مقطع خطوط لوله ۵۶ اینچ را کم کرده و افت فشار و دبی را سبب شوند. رشد این بلورها در مواردی سبب گرفتگی کامل خط و انفجار نیز می شود. بنابراین برای جلوگیری از تشکیل هیدرات ها در خطوط لوله ،گاز خروجی از ردیف های شیرین سازی را با روشهای مختلفی سرد می کنند و دمای آن را به حدود ۱۷- درجه سانتیگراد می رسانند.

اگر شرکت‌های غربی و صاحب فناوری مانند توتال فرانسه وارد این پروژه نشوند، تولید گاز این میدان شاید به میزانی افت کند و کشور دچار خسارت خواهد شد. همچنین این دو کارشناس با نگاهی به چشم‌انداز بلندمدت ٢٠۴٠ بازار گاز معتقدند گاز در میان انرژی‌های فسیلی بیشترین رشد مصرف در جهان را خواهد داشت که این نرخ رشد را حدود سالانه ١,۶ درصد برآورد می‌کنند.

کد تخفیف