خانه » بازرگانی » مذاکره با کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان در زمینه صادرات برق
مذاکره با کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان در زمینه صادرات برق
مذاکره با کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان در زمینه صادرات برق

مذاکره با کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان در زمینه صادرات برق

قائم ‌مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل ضمن اعلام مذاکره با کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان در زمینه صادرات برق به این کشورها  از اتخاذ تصمیمیاتی در این زمینه خبر داد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، علیرضا دائمی، افزون کرد: طرح اتصال شبکه برق به کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان از مدت ها قبل در دستور کار قرار گرفته بود که اکنون این روند جلوتر رفته و معاونت برق وزارت نیرو در این ارتباط جلسه های متعددی با کشورهای همسایه جنوبی خلیج فارس برگزار کرده است.

وی یادآور شد: سیاست ما این است که در آینده ای نزدیک به هاب انرژی الکتریکی منطقه تبدیل شویم؛ یعنی حتی فارغ از ملاحظاتی که ممکن است وجود داشته باشد، نقش مبادله گر برق در بین همه کشورهای منطقه را ایفا کنیم.

صادرات برق به کشورهای حاشیه خلیج فارس

قائم مقام وزیر نیرو افزود: چشم انداز ما این است که برق کشورهای جنوب، شمال، غرب و شرق را به یکدیگر متصل کنیم.

وی در این زمینه ادامه داد: در فصل هایی از سال، برخی کشورهای جنوبی مثلا قطر برقی بیشتر از میزان مصرف خود تولید می کند که در صورت اتصال ایران به شبکه برق این کشور، می توانیم برق اضافی را به اروپا ترانزیت و حق ترانزیت دریافت کنیم.

دائمی اضافه کرد: این مبادلات برقی از این جهت نیز ارزشمند است که در زمان افزایش مصرف در ایران، می توانیم بخشی از برق خود را از دیگر کشورها تامین نماییم و به این ترتیب، از هزینه احداث نیروگاه جدید جلوگیری کنیم.

قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل گفت: نگهداری، ساخت و برقراری ارتباطات برقی با کشورهای جنوبی سخت تر از مبادله با کشورهای غربی، شمالی و شرقی است چرا که کابل های انتقال برق را باید از زیر دریا عبور دهیم اما با این حال، این طرح در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*