خانه » اخبار جهان » ثبت بیشترین افزایش نرخ سالیانه هر بشکه نفت برای نفت ایران
ثبت بیشترین افزایش نرخ سالیانه هر بشکه نفت برای نفت ایران
ثبت بیشترین افزایش نرخ سالیانه هر بشکه نفت برای نفت ایران

ثبت بیشترین افزایش نرخ سالیانه هر بشکه نفت برای نفت ایران

بر اساس جدیدترین گزارش سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک)، هر بشکه نفت ایران در سال گذشته میلادی به طور متوسط ۵۱ دلار و ۷۱ سنت معامله شد که با ثبت افزایش ۲٫۷ درصدی نسبت به سال قبل آن، بیشترین افزایش نرخ سالیانه را در میان نفت های جهان داشته است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، بر اساس گزارش ماه ژانویه (دی – بهمن) اوپک، تولید نفت کشورمان در دسامبر (آذر-دی) گذشته با ۱۳ هزار و ۲۰۰ بشکه در روز افزایش نسبت به ماه پیش از آن به سه میلیون و ۸۲۹ هزار بشکه در روز رسید؛ نفت سنگین ایران همچنین سال گذشته در مقایسه با سایر نفت ها بیشترین افزایش نرخ سالیانه را ثبت کرد.

بنا بر این گزارش، قیمت نفت ایران در حالی در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۲٫۷ درصد رشد کرد که متوسط افزایش قیمت سبد نفت اوپک در سال ۲۰۱۷ معادل ۲٫۲ درصد، نفت برنت ۲٫۴ درصد و نفت غرب تگزاس ۲٫۲ درصد بود.

بنا به گزارش یاد شده، همچنین تولید نفت کشورمان در سال ۲۰۱۷ به سه میلیون و ۸۱۱ هزار بشکه در روز رسید که نسبت به سال ۲۰۱۶ معادل ۸٫۴ درصد افزایش دارد.

بیشترین افزایش نرخ سالیانه برای نفت ایران

بر اساس گزارش ماه ژانویه اوپک، تقاضای جهانی نفت از ۹۵ میلیون و ۴۲۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۱۶ به ۹۶ میلیون و ۹۹۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۱۷ رسیده است و پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۸ با ۱٫۵۷ درصد رشد به ۹۸ میلیون و ۵۱۰ هزار بشکه در روز برسد.

اوپک نرخ رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۸ را ۳٫۷ درصد پیش بینی کرد که در صورت تحقق نسبت به سال گذشته تغییری نخواهد داشت.

بنا به اعلام اوپک، عرضه نفت غیراوپک نیز از ۵۷ میلیون و ۲۰ هزار بشکه در سال ۲۰۱۶ به ۵۷ میلیون و ۷۹۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۱۷ رسید و پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۸ با تقریبا ۲ درصد رشد به ۵۸ میلیون و ۹۴۰ هزار بشکه در روز برسد.

تولید نفت اوپک که در سال ۲۰۱۶ بنا به اعلام این سازمان ۳۲ میلیون و ۶۴۳ هزار بشکه در روز بود، در سال ۲۰۱۷ به دلیل اجرای توافق کاهش تولید نفت اوپک به ۳۲ میلیون و ۳۹۳ هزار بشکه در روز کاهش یافت و پیش بینی می شود، امسال این رقم به ۳۳ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد.

بنا به پیش بینی اوپک، بازار نفت که در سال ۲۰۱۶ با ۳۹۰ هزار بشکه در روز مازاد عرضه رو به رو بود در سال ۲۰۱۷ یک کسری عرضه ۵۰۰ هزار بشکه در روزی را ثبت کرد، اما در سال ۲۰۱۸ با ثبت اندکی مازاد عرضه تقریبا به تعادل می رسد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

آمریکا جذاب ‌ترین مقصد سرمایه ‌گذاری در دنیا بر اساس نظرسنجی از مدیران

آمریکا جذاب ‌ترین مقصد سرمایه ‌گذاری در دنیا بر اساس نظرسنجی از مدیران

براساس نظرسنجی موسسه پی دبلیو سی از ۱۲۹۳ مدیرعامل شرکت‌های بزرگ در ۸۵ کشور جهان، ...