خانه » عمومی اقتصاد » عبور بدهی وزارت نیرو کشور از مبلغ ۳۰ هزار میلیارد تومانی
عبور بدهی وزارت نیرو کشور از مبلغ 30 هزار میلیارد تومانی
عبور بدهی وزارت نیرو کشور از مبلغ ۳۰ هزار میلیارد تومانی

عبور بدهی وزارت نیرو کشور از مبلغ ۳۰ هزار میلیارد تومانی

نایب رییس سندیکای صنعت برق ایران ضمن اعلام بالغ بر۳۰ هزار میلیارد تومانی بدهی وزارت نیرو ، اظهار داشت: ۱۴هزار میلیارد تومان از این بدهی مربوط به مطالبات بخش خصوصی است که در لایحه بودجه سال آینده ساز و کارهایی برای پرداخت آن پیش بینی شده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا،  پیام باقری روز جمعه بیان کرد: مطالبات فعالان بخش خصوصی صنعت برق شامل پیمانکاران، تامین کنندگان تجهیزات و تولیدکنندگان برق می شود و بیشترین حجم مطالبات بخش خصوصی از وزارت نیرو مربوط به تولیدکنندگان برق (نیروگاه ها) است.

وی افزون کرد: در لایحه بودجه ۹۷ برای پرداخت مطالبات بخش خصوصی، اوراق مالی اسلامی در نظر گرفته شده است؛ در تبصره پنج لایحه بودجه ۱۳۹۷، استفاده از اسناد خزانه اسلامی تا سقف ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات پیش بینی شده است.

نایب رییس سندیکای صنعت برق ایران ادامه داد: البته این عدد تنها مربوط به مطالبات تولیدکنندگان برق نیست و سایر حوزه ها از جمله طرح های عمرانی، خرید تضمینی محصولات کشاورزی و بیمه سلامت را نیز شامل می شود.

افزایش بدهی وزارت نیرو

نایب رییس سندیکای صنعت برق ایران با بیان اینکه در بخش دیگری از لایحه بودجه، ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی به صورت ریالی و ارزی، برای تکمیل طرح های نیمه تمام و پرداخت مطالبات پیمانکاران، تامین کنندگان و مشاوران در نظر گرفته شده است، گفت: برای پرداخت بدهی ها این دو ظرفیت وجود دارد که بخش خصوصی می تواند با در اختیار گرفتن اسناد خزانه، مطالبات خود را دریافت کنند.

رضا اردکانیان وزیر نیرو پیش از این در گفت و گو با ایرنا گفته بود: مجموع بدهی های وزارت نیرو به تولیدکنندگان غیردولتی برق شامل پیمانکاران، تامین کنندگان تجهیزات و تولیدکنندگان برق به بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان می رسد؛ علاوه بر این، مطالبات تایید شده شرکت های زیرمجموعه ارایه دهنده خدمات آب و برق از دولت بابت مابه التفاوت هزینه های تمام شده با قیمت های تکلیفی فروش، بیش از ۲۴ هزار میلیارد تومان است.

وی گفت: این ارقام بسیار درشت است و باید به آنها، نیاز به اعتبار ۴۵ هزار میلیارد تومانی برای احداث نیروگاه های جدید و سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان طرح های شبکه انتقال را نیز اضافه کرد.

وزیر نیرو اضافه کرد: راهکارهایی برای این شرایط و تامین منابع مالی مورد نیاز وجود دارد، منتهی باید برای استفاده از این راهکارها، هم از ناحیه دولت و هم مجلس و هم افکار عمومی حمایت شویم.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*