خانه » اخبار جهان » اعلام حمایت مسکو از توافق هسته ای ایران در کنفرانس خبری
اعلام حمایت مسکو از توافق هسته ای ایران در کنفرانس خبری
اعلام حمایت مسکو از توافق هسته ای ایران در کنفرانس خبری

اعلام حمایت مسکو از توافق هسته ای ایران در کنفرانس خبری

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که مسکو با تمام توان از توافق هسته ای ایران حمایت می کند.

به گزارش اقتصاد به نقل از مهر، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری از تداوم حمایت و پایبندی روسیه به توافق هسته ای ایران خبر داد. ما بر این باوریم که توافق هسته ای ایران یکی از بزرگترین دستاوردهای جامعه بین الملل است و اولین باری که تردید واشنگتن در این زمینه را شنیدیم، به اتفاق چین و بقیه کشورهای دخیل بر غیرسازنده بودن آن و عواقب غیرقابل پیش بینی آن تاکید کردیم.

لاوروف افزون کرد: آمریکا باید این حقیقت را بپذیرد که ایران به همه تعهدات خود عمل کرده و آژانس بین المللی هم هیچ شکایتی در این زمینه ندارد. در چند ماه آینده بازهم شاهد بررسی برجام از سوی واشنگتن خواهیم بود و امیدوارم  آمریکا به توافق هسته ای پایبند باشد و از اعمال فشار به طرفین اروپایی بپرهیزد. اگر آمریکا در این زمینه تغییر عقیده ندهد، راه مذاکره با کره شمالی را دشوار می‌کند.

وی درباره سوریه نیز افزون کرد: امیدواریم مذاکرات سوچی به اقدامات سازمان ملل در زمینه سوریه سرعت بیشتری ببخشد. به عقیده روسیه هیچ تفاوتی میان رویکرد دولت‌های اوباما و ترامپ در قبال سوریه وجود ندارد و هنوز هم شاهد آن هستیم که آمریکا به دنبال تغییر نظام سوریه است و تمایلی به حفظ تمامیت ارضی این کشور ندارد.

توافق هسته ای ایران مورد حمایت روسیه

وزیر خارجه روسیه ادامه داد: کردها هم بخشی از ملت سوریه هستند و باید به منافعشان احترام گذاشت و این موضوع در نشست سوچی بررسی می‌شود. روسیه به دنبال توازن منافع همه طرفین دخیل در بحران سوریه است.

طی نشست مهم در محل سوچی روسیه روسای جمهور سه کشور ترکیه، روسیه و ایران دیدار و گفتگو نمودند. محور اصلی گفتگوهای پوتین، روحانی و اردوغان درباره بحران سوریه بود. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه طی سخنانی در این نشست ضمن تشکر از نقش فعال دو همتای ترک و ایرانی در حل بحران سوریه، اظهار داشت: در سایه تلاش‌های ترکیه و ایران، داعش در سوریه شکست خورد.

لاوروف همچنین از آمادگی مسکو برای حمایت از مذاکره مستقیم میان طرفین درگیر در بحران شبه جزیره کره خبر داد. وی در این باره گفت: روسیه و چین طرفین را به آرامش و پرهیز از هرگونه تقابل فرا می‌خوانند.

لاوروف در خصوص رابطه متقابل روسیه و چین نیز گفت: ما (مسکو و پکن) از بانیان معاهده منع گسترش تسلیحات شیمیایی هستیم و با یکدیگر بر روی پروژه یک کمربند یک جاده و همچنین سازمان همکاری شانگهای کار می‌کنیم.

وزیر خارجه روسیه در واکنش به اتهامات علیه مسکو مبنی بر عدم پایبندی به پیمان مینسک و تنش زایی در شرق اوکراین تاکید کرد: مسکو به تمامیت ارضی اوکراین برحسب مرزهای تعیین شده بعد از برگزاری همه‌پرسی کریمه احترام می‌گذارد.

وی در واکنش به تلاش واشنگتن برای دامن زدن به روسیه هراسی گفت: آمریکایی ها به اینکه خود را خاص و برتر می‌دانند، معروف هستند. غرب، استیلایی را که در ۵ دهه گذشته بر جهان داشت از دست داده است و  نظام بین الملل باید خود را با شرایط جدید تطبیق داده و به مذاکره بر مبنای احترام و برابری خو بگیرد.

 

 

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*