خانه » اخبار جهان » امضای توافق اعتباری به ارزش ۵ میلیارد یورویی بین ایران و ایتالیا
امضای توافق اعتباری به ارزش ۵ میلیارد یورویی بین ایران و ایتالیا
امضای توافق اعتباری به ارزش ۵ میلیارد یورویی بین ایران و ایتالیا

امضای توافق اعتباری به ارزش ۵ میلیارد یورویی بین ایران و ایتالیا

یکی از منابع در وزارت خزانه داری ایتالیا از امضای توافق اعتباری به ارزش ۵ میلیارد یورو (۶ میلیارد دلار) که به واسطه آن رم به شرکت‌های ایتالیایی کمک می‌کند در ایران سرمایه‌گذاری کنند، بین ایران و ایتالیا در روز پنج شنبه خبر داد.

به گزارش رویترز، این منبع گفت این توافق گشایش خطوط اعتباری به ارزش ۵ میلیارد یورو توسط هولدینگ دولتی ” این‌ویتالیا” در دو بانک ایرانی به منظور تامین مالی پروژه های سرمایه گذاری شرکت های ایتالیایی در ایران را پیش بینی کرده است.

در قانون بودجه ایتالیا یک راه حل به نام ‘اینویتالیا’ (Invitalia) برای تامین مالی شرکت های ایتالیایی که قصد سرمایه گذاری در ایران را دارند ارایه شده است که در آن با وجود خطرات مربوط به تحریم های آمریکایی، ضمانت های لازم دولتی جهت اعتبار و بیمه های لازم درنظر گرفته شده است.

امضای توافق اعتباری بین ایران و ایتالیا

اینویتالیا می تواند برای ترویج صادرات و سرمایه گذاری در کشورهایی که در معرض خطر بالا هستند، به عنوان یک نهاد مالی و از طریق ایجاد یک شرکت جدید و با حمایت فنی ساچه، برای تامین مالی، ضمانت و بیمه خطرات بازار عمل کند.

ماموریت جدید اینویتالیا با منابع لازم حمایت می شود و اعتبارات بدست آمده برای این عملکرد از سوی دولت تضمین می شوند. تا روز ۳۰ ژوئن هر سال، کمیته بین اداری برای برنامه ریزی اقتصادی نیز برنامه های پیش بینی شده را تعیین می کند. همچنین یک بودجه خاص در وزارت دارایی با سرمایه اولیه ۱۲۰ میلیون یورو برای سال ۲۰۱۸ اختصاص داده شده است.

این منبع می‌گوید که در این توافق‌نامه پیش‌بینی شده است ارتباط بانکی و اعتباری بین هلدینگ دولتی اینویتالیا و دو بانک ایرانی برقرار شود تا شرکت‌های ایتالیایی بتوانند فاینانس پروژه‌های خود در ایران را انجام دهند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا ، این تفاهم نامه میان شرکت سرمایه گذاری جهانی این‌ویتالیا که بازوی سرمایه گذاری این‌ویتالیا است و بانک های صنعت و معدن و بانک خاورمیانه ایران امضا خواهد شد. این منبع افزود این‌ویتالیا خطوط اعتباری را برای دو بانک باز خواهد کرد و دولت ایران تامین مالی پروژه ها را تضمین خواهد کرد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*