خانه » بازرگانی » کاهش دخالت دولت جهت حمایت صادرکنندگان برای ورود به بازارهای جهانی
کاهش دخالت دولت جهت حمایت صادرکنندگان برای ورود به بازارهای جهانی
کاهش دخالت دولت جهت حمایت صادرکنندگان برای ورود به بازارهای جهانی

کاهش دخالت دولت جهت حمایت صادرکنندگان برای ورود به بازارهای جهانی

طبق اظهارات رئیس سازمان توسعه تجارت، جهت حمایت صادرکنندگان برای ورود بهتر به بازارهای جهانی، کاراترین روش کاهش دخالت دولت در مباحث اقتصادی است.

مجتبی خسروتاج چهارشنبه شب در آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه خراسان جنوبی در بیرجند بیان داشت: هنوز اولویت صادرات کشور جا نیفتاده لذا باید تمامی سازمان های نظام برای فرهنگ سازی و نقش صادرات تلاش کنند.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی یکی از چالش های امروز جامعه را موضوع اشتغال دانست و گفت: توجه نکردن به موضوع صادرات سبب می شود در حوزه اشتغال نیز موفق نشویم.

وی با تاکید بر اینکه توسعه صادرات نیازمند برنامه ریزی و هدف گذاری مشخص است، عنوان کرد: این مهم باید در بخش ملی، منطقه ای و استان مورد توجه قرار گرفته و دنبال شود. کشورهای موفق در حوزه صادرات دارای سازمان های نظارتی هستند که درباره چشم انداز آینده در بحث مزیت های رقابتی چاره اندیشی و برنامه ریزی می کنند.

حمایت صادرکنندگان با کاهش دخالت دولت

مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی، فعالان بخش اقتصادی، حکومتی و دولتی باید برای توسعه صادرات با یکدیگر تعامل برقرار کنند چراکه در این صورت رسیدن به مزیت های اقتصادی قابل دسترسی است. یکی از وظایف دولت ها وضع قوانین مناسب با پرداخت تسهیلات برای فراهم شدن بستر مطلوب برای فعالان بخش اقتصادی است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزون کرد: تصمیم گیری در برخی امور پیچیدگی خاصی دارد، برخی اوقات افراد در بدنه صادارت وارد می شوند اما به دلیل نداشتن تجربه کافی به این بخش لطمه می زنند. همچنین زنجیره بخش های مختلف در حال تکمیل شدن است و به زودی سرمایه گذاری آنها را فراهم خواهیم کرد.

هم مرز بودن خراسان جنوبی با کشور افغانستان یکی از مزیت های مهم این استان است لذا باید از این ظرفیت برای سرمایه گذاری های مشترک استفاده کرد. مزیت های رقابتی خراسان جنوبی باید شناسایی و در همین راستا پروژه و طرح هایی تعریف شود.

وی لازمه فعالیت صادارتی را حضور در بازارهای جهانی عنوان کرد و ادامه داد: در کشور تعداد بنگاههای فعال در بازار جهانی محدود هستند بنابراین مجبور هستیم پا به پای بنگاه ها در کشورهای خارجی حضور داشته باشیم. افزایش نرخ ارز در چند ماه اخیر به نفع صادرکنندگان می باشد و امتیازی است که باید از این فرصت استفاده کرد. اگر صادرکنندگان نگران نوسانات ارز هستند می توانند از حمایت های صندوق ضمانت صادرات بهره مند شوند.

 

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*