خانه » بورس،ارز، سکه » دستاورد دولت در تک رقمی شدن نرخ تورم متعاقب بی توجهی به بازار ارز
دستاورد دولت در تک رقمی شدن نرخ تورم متعاقب بی توجهی به بازار ارز
دستاورد دولت در تک رقمی شدن نرخ تورم متعاقب بی توجهی به بازار ارز

دستاورد دولت در تک رقمی شدن نرخ تورم متعاقب بی توجهی به بازار ارز

به اعتقاد رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، دستاورد دولت در تک رقمی شدن نرخ تورم متعاقب بی توجهی به مدیریت بازار ارز، با چالش روبرو می شود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از خانه ملت، حمدرضا پورابراهیمی داورانی، بیان داشت: زمانی که در تمامی کشورها تنش یا اغتشاشات های اجتماعی اتفاق می افتد اقتصاد کشورها متاثر می شود. تنش یا اغتشاشات های اجتماعی، فضای ریسکی در حوزه فعالیت های اقتصادی ایجاد و به نوسانات در بخش های مختلف منتهی می شود که قیمت برخی کالاها را افزایش و برخی را نیز کاهش می دهد.

التهابات اجتماعی باعث ایجاد فضای روانی در بازار ارز شد و سوداگران بازار ارز نیز بیشترین سوء استفاده را داشتند. بعلاوه، عدم اطلاع رسانی بانک مرکزی درخصوص نوسانات بازار ارز باعث رونق سوداگری در بازار ارز می شود، بنابراین باید بانک مرکزی با شفافیت به مردم اطلاع رسانی و بازار را بصورت فعال تر مدیریت کند.

تک رقمی شدن نرخ تورم و بازار ارز

وی افزون کرد: در برخی کشورهای اروپایی نیز درگیری های اجتماعی وجود دارد و مردم دستگیر می شوند؛ بنابراین نباید برخی اغتشاشات های اجتماعی که گاهی اتفاق می افتد بازارها را تحت تاثیر قرار دهد چرا که این موضوعات گذرا است.

پورابراهیمی داورانی با بیان اینکه پیش بینی می شود بانک مرکزی بتواند بازار ارز را کنترل کند، یادآور شد: نقش بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز در روزهای گذشته پررنگ نبوده است.

وی ادامه داد: موضوع افزایش درآمدهای دولت از محل تغییرات قیمت ارز به نفع دولت و اقتصاد نیست و مجلس و دولت در این خصوص نگاه مشترک دارند. دولت در پی افزایش نرخ ارز نیست چرا که دولت خود مصرف کننده ارز بوده  و رشد قیمت ها باعث تحمیل هزینه ها و افزایش تورم می شود و دستاورد دولت در تک رقمی شدن نرخ تورم را با چالش روبرو می کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انتظارات تغییر نرخ ارز از نوسانات ارز بدتر است، یادآور شد:ثبات نسبی بازار ارز در چند سال گذشته وجود داشته و بانک مرکزی با اعمال سیاست های مناسب و مدیریت می تواند ثبات نسبی را در بازار بوجود آورد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*