خانه » اخبار جهان » اعمال تحریم‌های یک جانبه علیه ایرانیان توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا
اعمال تحریم‌های یک جانبه علیه ایرانیان توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا
اعمال تحریم‌های یک جانبه علیه ایرانیان توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا

اعمال تحریم‌های یک جانبه علیه ایرانیان توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا

وزارت خزانه‌داری آمریکا در ادامه اعمال تحریم‌های یک جانبه علیه ایرانیان و افراد و شرکت‌های مرتبط با ایران و به بهانه اجرای قوانین منع اشاعه تسلیحات هسته ای و مبارزه با تروریسم، ۳ فرد غیرایرانی و ۵ شرکت ایرانی دیگر را تحریم کرد.

پیمان‌ منع گسترش سلاح های هسته ای، پیمان‌ عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای،پیمان‌ عدم اشاعه هسته‌ای، معاهده عدم اشاعه هسته‌ای، یا ان‌پی‌تی (به انگلیسی: Non-Proliferation Treaty)، در دوران جنگ سرد (۱۹۶۸ (میلادی)) برابر با ۱۳۴۷شمسی) به صورت محدود بین چند کشور جهان منعقد شد.

این پیمان کشورهای جهان را به دو طبقه برخوردار (کشورهای دارای سلاح هسته‌ای) و غیربرخوردار (کشورهای فاقد سلاح هسته‌ای) تقسیم می‌کند. طبق تعریف کشورهای برخوردار، شامل کشورهایی هستند که تا پیش از اول ژانویه ۱۹۶۷ (میلادی) برابر با ۱۱ دی ۱۳۴۷ سلاح هسته‌ای یا دیگر وسایل منفجره هسته ای را تولید و منفجر کرده باشند طبق این تعریف چین، فرانسه، روسیه، انگلیس و آمریکا (اعضای دائمی شورای امنیت) به طور رسمی دارای سلاح هسته‌ای شدند.

اعمال تحریم‌های یک جانبه علیه ایرانیان

تا کنون ۱۸۸ کشور جهان با امضای آن به پیمان‌نامه پیوسته‌اند. هند و پاکستان، و نیز اسرائیل این پیمان نامه را نپذیرفته اند. کره شمالی نیز پس از نقض پیمان در نهایت از این پیمان نامه خارج شد.

طبق این معاهده کشورهای دارای سلاح هسته‌ای نباید به طور مستقیم یا غیرمستقیم به کشورهای غیربرخوردار در راه تحصیل این سلاح کمک کنند و کشورهای غیربرخوردار متعهد می‌شوند تا در این راه تلاش نکنند، هر چند به موجب ماده ۴برخوردارها متعهد شده‌اند که فناوری هسته‌ای صلح آمیز را در اختیار غیربرخوردارها قرار دهند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از فارس، این سه فرد عبارتند از ابوبکر علی عدن، واناس الفقیه و محمد الغزالی که هر سه تحت قانون تحریم های تروریسم جهانی به فهرست سیاه آمریکایی ها اضافه شده‌اند.

مرکز تحقیقات شهید اسلامی، صنایع شهید خرازی، صنایع شهید مقدم، صنایع شهید صنیع خانی و صنایع شهید شوشتری هم ۵ شرکت ایرانی هستند که همگی مشمول تحریم های ثانویه، تحریم های مرتبط با عدم اشاعه تسلیحات کشتار جمعی و قانون تحریم های مالی ایران شده‌اند.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*