خانه » اخبار جهان » برقراری مجدد تحریم ها علیه ایران عامل اصلی در بازار جهانی نفت
برقراری مجدد تحریم ها علیه ایران عامل اصلی در بازار جهانی نفت
برقراری مجدد تحریم ها علیه ایران عامل اصلی در بازار جهانی نفت

برقراری مجدد تحریم ها علیه ایران عامل اصلی در بازار جهانی نفت

بازار جهانی نفت در حالی وارد سال ۲۰۱۸ می شود که عوامل ژئوپلتیک بر آن سایه افکنده است و برقراری مجدد تحریم ها علیه ایران می تواند تاثیر بزرگی بر بازار بگذارد.

به گزارش رویترز، بازار جهانی نفت در حالی وارد سال ۲۰۱۸ می شود که عوامل ژئوپلتیک بر آن سایه افکنده است. اعتراضات در ایران که ظاهرا در حال فروکش کردن است، اولین عامل ژئوپلتیک موثر بر بازار نفت در سال جاری بوده است. عامل دیگر بازنگری احتمالی دونالد ترامپ در توافق برجام است که احتمال تاثیرگذاری آن بر قیمت نفت بیشتر است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از  تسنیم ، یکی از دلایلی که موجب شده تا قیمت نفت در معرض بروز آشفتگی و نوسان قرار گرفته رشد تقاضا به دلیل شتاب گرفتن رشد اقتصاد جهانی است. روند عرضه نیز محدود شده است. سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و روسیه در ماه نوامبر تصمیم گرفتند توافق کاهش تولید را تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید کنند. میزان ذخایر نفت کاهش یافته و به متوسط ۵ سال گذشته نزدیک تر شده است.

تحریم ها علیه ایران عامل تحولات آینده در بازار نفت

اعتراضات در ایران تهدیدی جدی برای قدرت و اقتدار حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به شمار می رود. اما به هیچ وجه با انقلاب سال ۱۹۷۹ که موجب اختلال در تولید نفت این کشور شد قابل مقایسه نیست و از این جهت بعید است بتواند موجب کاهش تولید نفت این کشور شود.

تهدید بزرگتری که متوجه بازار نفت است، تصمیم دونالد ترامپ است. رئیس جمهوری آمریکا احتمالا تا اواسط ماه ژانویه تصمیم خواهد گرفت که آیا پایبندی ایران به برجام را تایید کند و تعلیق تحریم ها علیه ایران را تمدید نماید یا نه. برقراری مجدد تحریم ها علیه ایران می تواند تاثیر بزرگی بر بازار بگذارد.

بر اساس برآورد شورای روابط خارجی آمریکا، زمانی که این تحریم ها به طور کامل برقرار شده بود، تولید نفت ایران در فاصله اواسط سال ۲۰۱۱ و پایان ۲۰۱۲، ۲۵ درصد کاهش یافت. بر اساس اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، در سال مالی ۱۳-۲۰۱۲ درآمدهای نفت و گاز ایران با ۴۷ درصد کاهش به ۶۳ میلیارد دلار رسید.

البته برقراری مجدد تحریم ها به معنای تضمین رشد قیمت ها نیست. تولید نفت شیل آمریکا نیز ممکن است افزایش یابد و دیگر اعضای توافق برجام (چین، آلمان، انگلیس، روسیه و فرانسه) احتمالا از تصمیم ترامپ در وضع تحریم های جدید تبعیت نخواهند کرد. حتی در چنین صورتی نیز احتمال بروز نوسان در بازار نفت در نتیجه تحولات ایران بیش از آنکه به اعتراضات محدود داخلی مرتبط باشد، در گرو تصمیم کاخ سفید است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*