خانه » اخبار جهان » افزایش میزان بدهی کشورهای جهان در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۷
افزایش میزان بدهی کشورهای جهان در سه ماهه سوم سال 2017
افزایش میزان بدهی کشورهای جهان در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۷

افزایش میزان بدهی کشورهای جهان در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۷

طبق اعلام انستیتوی مالیه بین المللی و به گزارش بلومبرگ، میزان بدهی کشورهای جهان در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۷ میلادی به رقم بی سابقه ۲۳۳ تریلیون دلار رسیده که بیش از ۱۶ تریلیون دلار بالاتر از رقم ثبت شده در پایان سال ۲۰۱۶ بوده است.

بدهی غیرمالی اشخاص خصوصی در کشورهای کانادا، فرانسه، هنگ کنگ، کره جنوبی، سوئیس و ترکیه به بالاترین رقم های خود رسیده است. به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از تسنیم، در عین حال، همزمان با شتاب گرفتن رشد اقتصاد جهانی، نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان برای چهارمین دوره سه ماهه متوالی کاهش یافته است. این نسبت هم اکنون حدود ۳۱۸ درصد است که ۳ درصد کمتر از رقم بالای ثبت شده در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۶ است.

افزایش میزان بدهی کشورهای جهان و عواقب آن

بدهی‌های انباشت شده توانایی بی ثبات کردن اقتصاد ملی و در پی آن بی ثبات کردن اقتصاد منطقه‌ای را دارند.  بدهی‌های انباشت شده و کسری بودجه می‌توانند عوامل اولیه بی ثباتی اقتصادی باشند.

بنابراین طبیعی است که کشورها کنترل کسری بودجه و کاهش نسبت بدهی‌هایشان به تولید ناخالص داخلی‌شان را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند. افزایش اهمیت نسبت بدهی انباشت شده به تولید ناخالص داخلی در اعطای وام و سرمایه‌گذاری به معنای کاهش منابع سرمایه‌گذاری در کشورها خواهد بود.

تحلیلگران موسسه مالیه بین المللی در یادداشتی نوشتند: مجموعه ای از عواملی نظیر رشد بالای اقتصادی، افزایش نرخ تورم (چین و ترکیه) و تلاش ها برای جلوگیری از رشد بی ثبات ساز بدهی ها (چین و کانادا) همگی در کاهش این (نسبت بدهی به رشد ناخالص داخلی) موثر بوده اند.

با وجود این تحول مثبت، به اعتقاد تحلیلگران مالیه بین المللی، رقم بالای بدهی کشورهای جهان، ضمن افزایش نگرانی ها از کاهش ظرفیت استقراض شرکت ها و دولت های به شدت مقروض می تواند تلاش های بانک های مرکزی جهان برای افزایش نرخ بهره را با کندی مواجه کند.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*