خانه » عمومی اقتصاد » نرخ تورم ناشی از اصلاح قیمت بنزین و گازوئیل در بودجه بین ۱.۵ تا ۲ درصد
نرخ تورم ناشی از اصلاح قیمت بنزین و گازوئیل در بودجه بین ۱.۵ تا ۲ درصد
نرخ تورم ناشی از اصلاح قیمت بنزین و گازوئیل در بودجه بین ۱.۵ تا ۲ درصد

نرخ تورم ناشی از اصلاح قیمت بنزین و گازوئیل در بودجه بین ۱.۵ تا ۲ درصد

در سخنان معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد، طبق پیش بینی ها نرخ تورم ناشی از اصلاح قیمت بنزین و گازوئیل در بودجه سال آینده، حداکثر بین ۱.۵ تا ۲ درصد خواهد بود.

طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها قرار بر این بوده است که آن چیزی که تحت عنوان افزایش قیمت‌ها عاید دولت می‌شود در سازمان هدفمندی یارانه‌ها ۵۰ درصد به‌صورت مستقیم برای دولت و ۵۰ درصد آن برای رونق اشتغال هزینه شود و به بخش تولید و صنعت برسد؛ در همین راستا دولت اگر هم مجبور به افزایش قیمت حامل‌های انرژی است از طرفی دیگر باید فکری به حال تولید و ایجاد ارزش‌افزوده برای مردم باشد تا تناسب این موارد حفظ شود.

بیشترین اثر افزایش قیمت سوخت بر حمل‌ونقل عمومی است؛ قیمت انرژی به ‌صورت مستقیم و غیرمستقیم بر تورم ایران تأثیرگذار است به این معنا که در بخش انرژی در یک‌سو از هزینه کرد خانوارها وجود دارد یعنی در هزینه حمل‌ونقل به‌صورت مستقیم تأثیرگذار است؛ همچنین به‌صورت غیرمستقیم افزایش هزینه خانوار در بخش‌های مختلف دیگر سبد کالای خانوار تأثیرگذار است.

سیدحسین میرشجاعیان درباره اینکه پیش بینی دولت از تورم ناشی از اصلاح قیمت حامل های انرژی در بودجه سال آینده اظهار داشت: ابتدا باید ببینیم چه سناریویی در مجلس به تصویب می رسد.

تورم اصلاح قیمت بنزین و گازوئیل

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، وی تصریح کرد: بر خلاف آنچه که برخی اقتصاددانان مطرح می کنند و مشخص نیست که با چه روشی به نرخ های هشت درصدی تورم رسیده اند، تحلیل وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه بر این است که حداکثر افزایش نرخ تورم بین ۱٫۵ تا ۲ درصد خواهد بود.

معاون امور اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: بر مبنای نرخ بنزین ۱۵۰۰ تومانی و گازوئیل ۴۰۰ تومانی، پیش بینی وزارت اقتصاد بروز تورم حداکثر ۱٫۵ درصدی در اقتصاد ایران است اما بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه این نرخ را حداکثر ۲ درصد برآورد کرده اند.

میرشجاعیان تاکید کرد: این ارزیابی ها نشان می دهد که افزایش نرخ دو حامل انرژی یعنی بنزین و گازوئیل موج تورم به همراه نخواهد داشت.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به تازگی در نشست کمیسیون تلفیق لایجه بودجه سال ۹۷؛ با تاکید بر ضرورت اتخاذ قیمتی متعارف برای بنزین و سوخت گفت که برای نرخ بنزین و سوخت حتما شرایط مردم در نظر گرفته شود.

بیان این اظهارات در حالی صورت می گیرد که هنوز مشخص نیست نمایندگان ملت چه تصمیمی در این خصوص اتخاذ خواهند کرد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*