خانه » بازرگانی » افزایش تقاضای قابل توجه بازار‌های بین المللی برای پسته ایرانی
افزایش تقاضای قابل توجه بازار‌های بین المللی برای پسته ایرانی
افزایش تقاضای قابل توجه بازار‌های بین المللی برای پسته ایرانی

افزایش تقاضای قابل توجه بازار‌های بین المللی برای پسته ایرانی

رئیس سازمان توسعه و تجارت از تقاضای قابل توجه بازار‌های بین المللی برای پسته ایرانی خبر داد. در مقابل صادرات پسته ایران موانع متعددی وجود دارد که می توان آنها را به دو گروه موانع کشور مبدأ (ایران) و موانع کشورهای مقصد (واردکننده ها) تقسیم بندی کرد.

از موانع موجود در کشور صادرکننده که بر روی صادرات پسته تاثیر بسزایی دارد، می توان عواملی نظیر عدم رعایت استانداردهای تولیدی پسته را نام برد.

یکی از این استانداردها میزان آفلاتوکسین موجود در پسته است. از دیگر موانع صادرات در کشور مبدأ (ایران) می توان نحوه ی بسته بندی محصول پسته و ضعف در زیرساخت های تولید پسته را نام برد. بخشی از موانع نیز از طرف کشورهای واردکننده به وجود می آیند، نظیر تغییر در درآمد کشورهای واردکننده پسته که می تواند مقدار صادرات این محصول را تحت تاثیر قرار دهد.

زیرساخت های صادرات پسته ایرانی

هر چند محصول پسته با اختصاص سهم ۶۰ درصدی نقش عمده ای در ارزش صادرات محصولات کشاورزی ایفا می کند اما طی سال های اخیر، صادرات این محصول با چالش های بسیاری از جمله عدم وجود سلامت غذایی (وجود آفلاتوکسین در پسته) و ظهور رقبای جدید همراه بوده که سبب کاهش سهم صادراتی پسته ایران در جهان شده است.

مجتبی خسرو تاج در مراسم گشایش پنجمین نمایشگاه بین المللی آجیل وخشکبار با اشاره به اینکه سال گذشته کل تولید پسته کشور صادر شد، افزود: اشتیاق بازارهای بین المللی برای دریافت پسته ایران و کمبود تولید صادرات امسال را کاهش داده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، وی حجم صادرات را در ۸ ماهه امسال معادل ۹۵۰ میلیون دلار دانست و افزود: بخش اعظم این رقم صادراتی مربوط به پسته است.

رییس سازمان توسعه و تجارت با اشاره به عقب افتادگی ۲۲ درصدی صادرات امسال ادامه داد: تا آذرماه بخشی از این عقب افتادگی جبران شده است وتا پایان سال بطور کامل جبران خواهد شد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*