خانه » اخبار جهان » حجم مبادلات تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و ترکیه پنج میلیارد دلار
حجم مبادلات تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و ترکیه پنج میلیارد دلار
حجم مبادلات تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و ترکیه پنج میلیارد دلار

حجم مبادلات تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و ترکیه پنج میلیارد دلار

بنا بر اظهارات مدیرکل دفتر ترانزیت وحمل‌ ونقل بین المللی سازمان راهداری و حمل‌ و نقل جاده ای، حجم مبادلات تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و ترکیه به پنج میلیارد دلار افزایش یافته و تسهیل ورود ناوگان دو کشور به خاک یکدیگر مهم است.

رضا نفیسی در کمیسیون مشترک حمل ‌و نقل بین‌الملل جاده‌ای بین ایران و ترکیه بیان داشت: سال ۲۰۱۷ میلادی در مجموع ۶۵ هزار دستگاه کامیون ایرانی وارد ترکیه شد و ۷۸ هزار دستگاه کامیون عبوری ترکیه از ایران گذر کرد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا ، وی افزود: کاهش هزینه و زمان دو عامل مهم ترانزیت کالا از خاک ترکیه و ایران است و این دو عامل بر تسهیل ورود و خروج ناوگان ایرانی از خاک ترکیه و ناوگان ترک از خاک ایران به کشورهای آسیای میانه، افغانستان و پاکستان بسیار تاثیرگذار است.

افزایش حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌و‌نقل بین‌المللی سازمان راهداری با اشاره به سابقه تاریخی همکاری‌های مشترک بین ایران و ترکیه در زمینه تجارت کالا و ترانزیت افزود: نخستین موافقت‌نامه حمل‌ونقل بین دو کشور در سال ۱۹۸۰ امضا و اصلاحیه آن نیز در سال ۱۹۹۵ بین دو کشور لازم الااجرا شد.

به گفته وی، اجلاس کمیسیون مشترک بین دو کشور در سال‌های گذشته غیرمنظم برگزارشده و در دور جدید با توجه به اینکه دو کشور خواستار ارتباطات بیشتر تجاری و ترانزیتی هستند، انتظار می رود این جلسات به ‌صورت منظم برگزار شود.

نفیسی افزود: تهران – آنکارا می توانند روابط حمل‌ و نقل بین المللی و ترانزیت خود را توسعه و برگزاری منظم این نشست ها آغازی برای برنامه‌های منظم ترانزیتی بین دو کشور محسوب می شود.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران خواستار توسعه روابط با ترکیه است و خاطرنشان کرد: تسهیل ورود و خروج ناوگان دو کشور به خاک ایران و ترکیه ضروری است تا این ناوگان به راحتی در خاک دو کشور تردد کنند.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*