خانه » بازرگانی » کاهش ساخت ‌و‌ساز در چند سال اخیر دلیل نگرانی اصناف وابسته
کاهش ساخت ‌و‌ساز در چند سال اخیر دلیل نگرانی اصناف وابسته
کاهش ساخت ‌و‌ساز در چند سال اخیر دلیل نگرانی اصناف وابسته

کاهش ساخت ‌و‌ساز در چند سال اخیر دلیل نگرانی اصناف وابسته

نظر به  کاهش ساخت ‌و‌ساز در چند سال اخیر، این امر موجب نگرانی‌های بسیاری برای دیگر صنوف شده، چراکه اکثر اصناف وابسته به صنعت ساخت‌و‌ساز و مسکن هستند و با خواب مسکن رکود مطلق بر بازار حاکم شده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از کسب و کار، رکود در بازار مسکن علاوه بر کسادی خریدوفروش و افزایش اجاره‌بها سبب تسری این رکود به صنایع مرتبط با این بخش از جمله صنعت فولاد، آهن‌آلات، سیمان و سایر مصالح ساختمانی شده است.

به عبارت دیگر بخش مسکن و ساختمان‌سازی در ایران همچنان درگیر رکود است و تعداد پروژه‌های ساختمانی در ایران هر ساله رو به کاهش می‌رود و این در حالیست که افزایش قیمت‌‌های جهانی نیز کمکی به خروج بازار آهن‌آلات کشور از رکود نکرده است.

همچنین طی سال‌های گذشته، اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده موجب تعطیلی شماری از واحدهای فروش آهن و فولاد در تهران و سایر استان‌ها شد. وضعیت رکودی بازار در سال‌های گذشته، نقش موثری در تعطیلی واحد‌های مربوطه داشت و مذاکرات زیادی با مسئولان سازمان امور مالیاتی به عمل آمد. دست‌اندرکاران بازار آهن و فولاد دلیل عمده تعطیلی واحدهای صنفی این بخش را رکود و قوانین سخت‌گیرانه مالیاتی ذکر کرده‌اند.

عواقب کاهش ساخت ‌و‌ساز

همچنین اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده مشکلاتی را برای صنف یادشده به همراه داشت، فروشندگان آهن و فولاد ضمن تایید بهره‌گیری از درآمدهای مالیاتی برای اداره کشور، معتقدند: نحوه غلط اجرای مالیات بر ارزش افزوده در زمان رکود، عاملی بر راکد شدن مضاعف بازار شده است.

در همین رابطه ایرج رهبر، نایب‌رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران‌ با اشاره به مشکلاتی که در حوزه مسکن وجود دارد، عنوان داشت: همه این مسائل به برنامه‌ریزی و تدارکاتی که در این بخش باید داشته باشیم،

برمی‌گردد. وی با اشاره به رکود مسکن، گفت: این موضوع یعنی رکود یکی از عوامل اصلی بود که لطمه بزرگی به بخش مسکن زد، به طوری که در حال حاضر وارد سال پنجم رکود شده‌ایم و این مشکلاتی که به وجود آمده است، باعث شده کارخانه‌های تولید منتظر بمانند که بخش مسکن و عمران از رکود خارج شود.

نایب‌رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران‌ ادامه داد: این رکود در حالیست که هزینه‌های کارخانه‌ها همچنان پابرجاست و گران شدن آهن به همین دلیل قابل پیش‌بینی بود.

وی درباره راه‌حل خروج از وضعیت موجود بیان داشت: یک کار این است که فناوری ساخت ساختمان را ارتقا دهیم. در ایران خیلی از آهن و اسکلت آهنی برای ساختمان‌سازی استفاده می‌کنند، در حالی که در کشورهای پیشرفته میزان استفاده از فولاد را کاهش دادند و از سیستم بتنی و سیمان استفاده می‌کنند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*