خانه » اخبار جهان » تلاش روسیه برای حفظ صادرات گاز طبیعی به اروپا در سال ۲۰۱۸
تلاش روسیه برای حفظ صادرات گاز طبیعی به اروپا در سال ۲۰۱۸
تلاش روسیه برای حفظ صادرات گاز طبیعی به اروپا در سال ۲۰۱۸

تلاش روسیه برای حفظ صادرات گاز طبیعی به اروپا در سال ۲۰۱۸

با توجه به تلاش روسیه برای حفظ صادرات گاز طبیعی به اروپا در سال ۲۰۱۸ در سطحی بالا، این برنامه در حالی به تازگی از سوی بزرگترین تولیدکننده گاز روسیه اعلام شده است که روسیه پیش از این نیز تلاش زیادی در جهت گسترش نفوذ در بازارهای گاز دنیا به خرج داده بود.

به گزارش بلومبرگ، الکساندر مدودف، معاون مدیرعامل شرکت گازپروم روسیه در مصاحبه‌ای که در سن‌پترزبورگ با این خبرگزاری انجام داد، گفت: این شرکت گازی دولتی قصد دارد در سال آینده حداقل ۱۸۰ میلیارد متر مکعب گاز صادر کند که پس از صادرات ۱۹۰ میلیارد متر‌مکعبی سال ۲۰۱۷ رکوردی تازه خواهد بود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از دنیای اقتصاد، این حجم از صادرات به قدری برای گازپروم اهمیت دارد که به گفته مدودف می‌تواند شروع مرحله‌ای جدید در تاریخ این شرکت باشد. گازپروم د‌رحال حاضر بیش از یک سوم نیاز اروپا به گاز طبیعی را تامین می‌کند.

حفظ صادرات گاز طبیعی به اروپا توسط روسیه

اروپا به‌عنوان بازاری بزرگ و سودده در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۷ میلیارد دلار درآمد نصیب روسیه کرد. صادرات گاز به اروپا و تامین انرژی قاره سبز به قدری برای دولت‌های اروپایی اهمیت دارد که با وجود تنش‌های نظامی و سیاسی با کرملین، ارتباط آنها با گازپروم به‌عنوان شرکتی که تحت حمایت مستقیم دولت روسیه است، قطع نمی‌شود.

در واقع روسیه به واسطه وابستگی که اروپا برای تامین انرژی به این کشور دارد، نه تنها منفعت اقتصادی می‌برد بلکه با استفاده از این ابزار در عرصه سیاسی نیز در بسیاری موارد حرف خود را به کرسی می‌نشاند.

این در حالی است که در اروپا مقام‌های رسمی در موارد متعدد، از دخالت روسیه در انتخابات سایر کشورها گرفته تا تهدید خطوط ساحلی و آسمان دیگر کشورها نارضایتی دارند. بر همین اساس کشورهای اروپایی برای متنوع کردن منابع تامین انرژی تلاش می‌کنند تا وابستگی خود را به روسیه کاهش دهند.

از همین رو توسعه بنادر برای پذیرفتن کشتی‌های حامل گاز طبیعی از آمریکا در دستور کار قرار گرفته است. نگاه اروپا به آمریکا برای تامین گاز طبیعی در حالی است که تولید این سوخت پاک در آمریکا سیر صعودی پیدا کرده است.

طبق برآوردهای آژانس بین‌المللی انرژی، آمریکا پتانسیل این را دارد که تا اواسط دهه ۲۰۲۰ تبدیل به یک تولیدکننده بزرگ LNG شود. روسیه اما راه‌های دیگر را رها نکرده و بازارهای جایگزین برای خود در نظر دارد.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*