خانه » بازرگانی » رکوردهای تازه در بازار دلار و سکه و بورس حاصل اعتراض شهروندان ایرانی
رکوردهای تازه در بازار دلار و سکه و بورس حاصل اعتراض شهروندان ایرانی
رکوردهای تازه در بازار دلار و سکه و بورس حاصل اعتراض شهروندان ایرانی

رکوردهای تازه در بازار دلار و سکه و بورس حاصل اعتراض شهروندان ایرانی

اعتراض شهروندان ایرانی رکوردهای تازه‌ای در بازار دلار و سکه و بورس به جای گذاشت. به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از شهروند، قیمت هر دلار آمریکایی تا ۴‌ هزار و ٣٠٠ بالا رفت و با نزدیک‌شدن به زمان تعطیلی بازار این رقم کمی فروکش کرد و به ۴‌هزار و ٢٩٠ رسید.

در بازار طلا هم هر سکه طرح قدیم با ٢۵‌هزار تومان افزایش قیمت به یک‌میلیون و ۴٢١‌هزار تومان رسید. در تالار حافظ هم تداوم تجمع اعتراضی ریزش شدید شاخص‌ها را به دنبال داشت به‌طوری که شاخص بورس یک‌هزار و ۶۴٩ واحد سقوط کرد. این ریزش شدید شاخص بورس در‌ سال ٩۶ بی‌سابقه بوده است. پیش از این حادثه، تیراندازی به مجلس باعث ریزش ۵٣۵ واحدی بورس در یک روز شده بود.

اعتراض شهروندان ایرانی واکنش بازارهای ایران را به دنبال داشت. در شرایطی که قیمت ارز در سایت‌های رسمی مانند پایگاه اطلاع‌رسانی اتحادیه طلا و جواهر کشور تغییرات قیمت را به کندی و با تخفیف ثبت می‌کرد، مشاهده میدانی از بازار تهران گویای وضع دیگری بود.

در پایگاه‌های رسمی اتحادیه طلا و جواهر کشور قیمت دلار در بازار تهران همچنان در کانال ۴‌هزار و ١٠٠ درجا زد. این در شرایطی است که نرخ‌ها در سبزه میدان و فردوسی تا ۴‌هزار و ٣٠٠ رفت و برگشت.

نرخ هر قطعه اسکناس آمریکایی در بازار تهران درحوالی ظهر به ۴‌هزار و ٣٠٠ رسید که با گذشت زمان و نزدیکی به تعطیلی بازار قیمت‌ها اندکی تعدیل شده و به کانال ۴‌هزار و ٢٩٠ رضایت داد. این موضوع درحالی رخ داد که نرخ ارز مبادله‌ای در دو روز گذشته ثابت ماند و تغییر چندانی نکرد.

اعتراض شهروندان ایرانی و بازارهای جهانی

همزمان با تعطیلی در بازارهای جهانی قیمت ارز در مرکز مبادلات ارزی نیز ثابت ماند. دلار مبادله‌ای ٣‌هزار و ۶٠۴ تومان فروش می‌رود. در زمانی که دلار مبادله‌ای تحت شرایط موجود تغییر قیمتی نداشته، در بازار آزاد قیمت نوسان داشته و رو به رشد بوده است. دلار از ۴‌هزار و ٢١٠ تومان در روز شنبه تا پایان روز یکشنبه به ۴‌هزار و ٢٩٠ تومان رسید.

بانک مرکزی در سایر نرخ‌گذاری‌های خود برای پوند ۴‌هزار و ٨۶٩ تومان و یورو ۴‌هزار و ٣٢٧ تومان قیمت اعلام کرده است. سکه طرح قدیم ۲۵‌هزار تومان گران شد

نوسان قیمت دلار بازار طلا و سکه را هم هیجانی کرد. در بازار آزاد تهران، قیمت انواع سکه با افزایش‌ هزار تا ۲۵‌هزار تومانی مواجه شد و هر قطعه سکه تمام بهارآزادی طرح قدیم با ۲۵‌هزار تومان افزایش به یک‌میلیون و ۴۲۱‌هزار و ۹۳ تومان معامله شد.

درجریان معاملات دیروز قیمت انواع سکه با افزایش ‌هزار تا ۲۵‌هزار تومانی مواجه شد. به این معنا که هر قطعه سکه تمام بهارآزادی طرح قدیم با ۲۵‌هزار تومان افزایش، طرح جدید با ۶۵۰۰ تومان افزایش، نیم‌سکه ۶هزار تومان افزایش، ربع سکه ۵۰۰٠ تومان افزایش و سکه یک‌گرمی با ۱۰۰۰ تومان افزایش مواجه شد.

هر قطعه سکه تمام بهارآزادی طرح قدیم یک‌میلیون و ۴۲۱‌هزار و ۹۳ تومان، طرح جدید یک‌میلیون و ۴۴۶‌هزار و ۱۱۲ تومان، نیم‌سکه ۷۰۸‌هزار و ۵۴۵ تومان، ربع سکه ۴۲۱‌هزار و ۳۲۴ تومان و سکه یک‌گرمی ۲۷۴‌هزار و ۲۱۰ تومان است.

درعین ‌حال هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۳۰۳دلار و ۸۴ سنت و هر گرم طلای ۱۸عیار ۱۳۴‌هزار و ۷۳۵ تومان است. اعتراض شهروندان ایرانی تالار حافظ را به رکورد تازه‌ای در‌ سال ٩۶ رساند. بر این اساس، شاخص بورس را در جریان معاملات دیروز بازار سرمایه با ریزش یک‌هزار و ۶۴٩ واحدی مواجه کرد و به ارتفاع ۹۵‌هزار واحد رساند.

اعتراض شهروندان ایرانی و رکود بورس

در جریان دادوستدهای دیروز سرمایه تعداد ١٩٠١میلیون سهم و حق ‌تقدم به ‌ارزش ۴٧٢میلیارد تومان در ١٢۶هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با افت ١۶۴٩ واحدی در ارتفاع ٩۵هزار و ۵۶١ واحد قرار گرفت.

بیشترین تأثیر منفی بر حرکت دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای فولاد مبارکه اصفهان، گروه مپنا و سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین شد و در مقابل نمادهای معاملاتی پتروشیمی پردیس، بانک سینا و پتروشیمی فجر با رشد خود مانع افت بیشتر شاخص شدند.

شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روز منفی را پشت‌سر گذاشتند، به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) ۵٢٨واحد، کل (هموزن) ۴۴١واحد، قیمت (هموزن) ٣٣٣واحد، آزاد شناور ١٩٧٠واحد و شاخص‌های بازار اول و دوم به ترتیب ١٢۵١و ٣٠٩٠ واحد افت کردند.

براساس این گزارش؛ در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله ۵۶٠میلیون ورقه به ‌ارزش ١۵١میلیارد تومان در ۵١‌هزار نوبت، آیفکس ٣۵,۶ واحد افت کرد و در ارتفاع ١٠٣٣واحد قرار گرفت.

فعالان بازار واکنش نسبت به تجمع‌های اعتراضی را واکنش‌های هیجانی بازار می‌دانند و برای آن مبنا و اساس اقتصادی قایل نیستند. آنها معتقدند با فروکش‌کردن هیجان بازار قیمت‌ها به روال سابق برمی‌گردد و حباب‌های قیمتی از بین می‌رود.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*