خانه » بورس،ارز، سکه » انتقادات عدیده فعالان بازار سرمایه از رویه جدید محاسبات EPS و P/E
انتقادات عدیده فعالان بازار سرمایه از رویه جدید محاسبات EPS و P/E
انتقادات عدیده فعالان بازار سرمایه از رویه جدید محاسبات EPS و P/E

انتقادات عدیده فعالان بازار سرمایه از رویه جدید محاسبات EPS و P/E

یک مقام مسئول سازمان بورس درباره انتقادات عدیده فعالان بازار سرمایه از رویه جدید محاسبات EPS , P/E و نشان علامت سئوال برای برخی شرکت ها توضیح داد.

تمامی شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی با هدف سودآوری و رشد اقتصادی مجموعه در طول سال مالی عملیاتی را انجام داده و هزینه‌هایی نیز برای عملیات خود متحمل می‌شود. نتیجه یک سال مالی که از کسر هزینه‌ها از درآمدهای شرکت بدست می‌آید، تحت عنوان سود خالص پس از کسر مالیات در نظر گرفته می‌شود.

سود خالص پس از کسر شرکت‌ها بسته به بزرگی و حجم عملیات شرکت می‌تواند متفاوت باشد. لذا، سود خالص شرکت‌ها را نمی‌توان به‌سادگی باهم مقایسه کرد. چرا که نمی‌توان سود خالص یک پتروشیمی را با یک شرکت تولیدکننده محصولات غذایی مقایسه کرد.

برای قابل‌مقایسه کردن این مورد، می‌توان از مفهوم سود هر سهم (Earnings per Share) استفاده کرد. سود هر سهم یا به‌طور مختصر EPS تقسیم‌شده ارزش ریالی سود خالص پس از کسر مالیات شرکت به تعداد سهام شرکت است.

انتقادات جدید فعالان بازار سرمایه

نسبت قیمت به درآمد یا اصطلاحا P/E با تقسیم قیمت یک سهم بر EPS شرکت محاسبه می‌شود. در واقع حرف P در صورت همان قیمت سهم و حرف E همان EPS یا سود هر سهم شرکت است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از بورس پرس، در حالی امروز طبق اعلام قبلی، رویه جدید افشای اطلاعات و توقف و بازگشایی نمادها و پذیرش شرکت ها اجرایی شده که انتقادات عدیده ایی از سوی فعالان به این تصمیم اعلام شد که عمدتا” مربوط به وجود اشتباهات عدیده در محاسبات  EPS , P/E و نشان علامت سئوال برای برخی شرکت ها بود.

در این رابطه یک مقام مسئول سازمان بورس اعلام کرد: نشان گذاری علامت سئوال برای تعدادی از شرکت های دارای ریسک و مشکل به این دلیل است تا سهامداران از وضعیت این دسته از شرکت ها اطلاع داشته باشند و بهتر تصمیم گیری کنند.

وی ادامه داد: محاسبات مربوط به EPS , P/E شرکت ها هم طبق هماهنگی های از قبل تعیین شده بود.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: با این حال پذیرایی انتقادات فعالان از روال جدید بوده و در این مورد قرار است امروز جلسه ایی در هیات مدیره سازمان بورس برگزار تا مسائل مربوطه بررسی شود. در صورت تصمیم مدیران نیز ، بلافاصله اصلاحات لازم عملی می شود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*