خانه » بازرگانی » رشد شاخص بهای تولیدکننده در ایران در دوازده ماه منتهی به آذر ماه امسال
رشد شاخص بهای تولیدکننده در ایران در دوازده ماه منتهی به آذر ماه امسال
رشد شاخص بهای تولیدکننده در ایران در دوازده ماه منتهی به آذر ماه امسال

رشد شاخص بهای تولیدکننده در ایران در دوازده ماه منتهی به آذر ماه امسال

شاخص بهای تولیدکننده در ایران در دوازده ماه منتهی به آذر ماه ۱۳۹۶ نسبت به دوازده ماه منتهی به آذر ماه ۱۳۹۵ به‌میزان ۹.۷ درصد افزایش یافته است.

شاخص بهای تولید‌کننده (PPI)، تغییر در قیمت‌هایی را که تولید‌کننده برای محصولات خود ماه‌به‌ماه دریافت می‌دارد، تعیین می‌کند. داده‌ها با استفاده از نظرسنجی‌های بخش‌های مختلف از جمله تولید، کشاورزی، معدن و خدمات شهری تعیین می‌شوند؛ مانند شاخص قیمت فروش، شاخص بهای تولید‌کننده (PPI)، شاخص قیمت جاری را با یک مقدار پایه به ارزش ۱۰۰ مقایسه می‌کند.

برخلاف ارقام خرده‌فروشی، شاخص بهای تولید‌کننده (PPI)، شامل مالیات و یا سایر هزینه‌های حمل‌ونقل و یا توزیع نمی‌شود. در حالی‌که این هزینه‌ها به طور معمول در حرکت محصولات از طریق زنجیره عرضه، به قیمت اولیه آن اضافه می‌شوند. افزایش در شاخص بهای تولید‌کننده (PPI) نشان‌دهنده اقتصادی در حال گسترش، با اطمینان معقول از ادامه اشتغال برای کسانی است که مشغول به کار در بخش تولید هستند.

شاخص بهای تولیدکننده در ایران و تورم

شاخص بهای تولید‌کننده (PPI) ارتباط بالایی با بازار دارد و به آن به‌طور نزدیکی به‌عنوان شاخصی از سطح تورم کنونی نگاه می‌شود. مانند سایر شاخص‌های تورم، افزایش ارزش PPI می‌تواند نشانه افزایش در نرخ بهره که برای مبارزه با تورم در نظر گرفته شده است، باشد. افزایش نرخ بهره احتمالی ممکن است تقاضا برای ارز را به عنوان گزینه سرمایه‌گذاری افزایش دهد؛ چراکه سرمایه‌گذاران می‌توانند هنگام افزایش نرخ بهره، بازخورد بالاتری را انتظار داشته باشند.

شاخص بهای تولید‌کننده (PPI) اصلی اقلام پر نوسان، نظیر انرژی و مواد غذایی را که می‌تواند ارقام PPI را دچار تحریف کنند، شامل نمی‌شود. همچنین باید توجه داشته باشید که گزارش شاخص بهای تولید‌کننده، اولین گزارش اندازه‌گیری تورم قابل دسترس در هر ماه است؛ بنابراین، این شاخص معمولاً به طور موشکافانه‌ای دنبال می‌شود، چراکه سرمایه‌گذاران به دنبال نشانه‌های فشار تورمی ‌هستند که می‌تواند باعث تغییر نرخ بهره شود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، شاخص بهای تولیدکننده در ایران براساس سال پایه  ۱۰۰=۱۳۹۰، در آذر ماه ۱۳۹۶ به عدد ۲۵۵.۹ رسید که نسبت به ماه قبل ۱.۵ درصد افزایش داشته است. این شاخص در آذر ماه ۱۳۹۶ نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل۱۰.۷ درصد افزایش نشان می‌‌دهد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*