خانه » سایر » سرانه پرداخت مالیات در بودجه سال آینده نزدیک به ۱۸۰۰ هزار تومان
سرانه پرداخت مالیات در بودجه سال آینده نزدیک به 1800 هزار تومان
سرانه پرداخت مالیات در بودجه سال آینده نزدیک به ۱۸۰۰ هزار تومان

سرانه پرداخت مالیات در بودجه سال آینده نزدیک به ۱۸۰۰ هزار تومان

سرانه پرداخت مالیات در بودجه سال آینده به ازای هر ایرانی مبلغی نزدیک به یک میلیون و ششصد هزار تومان در سال در نظر گرفته شده است.

براساس بررسی های صورت گرفته، سرانه پرداخت مالیات برای هر ایرانی برابر با ۱۳۳ هزار تومان در ماه یا به عبارت دیگر یک میلیون و ۵۹۸ هزار تومان در سال است.به گزارش ای آر اقتصاد به نقل از خبرآنلاین، بر اساس برآوردهای صورت گرفته به طور متوسط نزدیک به ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی مالیات پرداخت نمی کند.

سهم مالیات از تولید ناخالص داخلی در ایران در مقایسه با استانداردهای بین المللی بسیار اندک است. بر اساس مفاد پیش بینی شده در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ ، ۳۵ درصد از منابع عمومی دولت از محل درآمدهای مالیاتی تامین می شود.

این سهم برابر با ۱۲۹ هزار میلیارد تومان است. با احتساب جمعیت ۸۰ میلیون نفری این سرانه برای پرداخت مالیات محاسبه شده است. مالیات ها در یک تقسیم بندی کلی به دو دسته مالیات های مستقیم نظیر مالیات بر شرکت ها، مالیات بر حقوق و دستزمد و مالیات بر نقل و انتقال املاک و … و همچنین مالیات های غیر مستقیم مانند مالیات بر واردات، مالیات بر ارزش افزوده و … تقسیم می‌شوند.

سرانه پرداخت مالیات در بودجه ۹۷

بر اساس پیش بینی های صورت گرفته مالیات شرکت های غیر دولتی در سال آینده ۲۳ هزار میلیارد تومان و مالیات پیش بینی شده در شرکت ها و موسسات دولتی برابر با ۱۳ هزار میلیارد تومان است.

سازمان های اداره کننده نهادها و بنیادها نیز بر اساس پیش بینی های صورت گرفته تنها ۱۰ میلیارد تومان است. در سال آبنده شرکت های آستان قدس رضوی ۳۰ میلیارد تومان و مالیات بر درآمد افراد و مشاغل حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است که ۱۵ درصد از درآمدهای مالیاتی عمومی را شامل می شود.

بر اساس این گزارش کارمندان دولت ۶٫۱ هزار میلیارد تومان ، کارکنان بخش خصوصی ۵٫۷ هزار میلیارد تومان ، اصناف و مشاغل ۱٫۳ میلیارد تومان و مستغلات ۱٫۳ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

از میان مالیات های مستقیم، مالیات بر ثروت آخرین قلم این دسته از مالیاتها به شمار می رود که حدود ۵/۳ هزار میلیارد تومان است. این رقم کمتر از ۳ درصد از درآمدهای مالیاتی و حدود ۲۵ صدم درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد.

میزان مالیات های غیرمستقیم در ایران طبق پیش بینی های صورت گرفته در بودجه سال آینده برابر با ۷۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود که سهمی ۵۴ درصدی از کل درآمدها مالیاتی را تشکیل می دهد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*