خانه » بازرگانی » آغاز اقدامات نئوکلاسیک های وطنی برای تضعیف بیشتر ارزش پول ملی
آغاز اقدامات نئوکلاسیک های وطنی برای تضعیف بیشتر ارزش پول ملی
آغاز اقدامات نئوکلاسیک های وطنی برای تضعیف بیشتر ارزش پول ملی

آغاز اقدامات نئوکلاسیک های وطنی برای تضعیف بیشتر ارزش پول ملی

اقدامات نئوکلاسیک های وطنی برای تضعیف بیشتر ارزش پول ملی آغاز شده است. یکی از رسانه ها چندی پیش نوشت قیمت دلار خیلی پایین است و بهانه و مستمسک برای توصیه به کاهش ارزش پول ملی نیز مثل همیشه حمایت از تولید داخلی و صادرات است.

کاهش ارزش پول، (به انگلیسی Devaluation) یا کاهش ارزش پول ملی، در واقع یک سیاست پولی مدرن محسوب می شود، که عبارتست از کاهش ارزش واحد پول یک کشور، نسبت به قیمت طلا یا سایر پول ها و ارزهای خارجی.

این اتفاق باعث افزایش میزان صادرات و دشواری واردات کالا می‌شود، زیرا کشورهای دیگر کالاهای این کشور را ارزان می یابند. این پدیده، بر تجارت، صنعت و با کاهش ارزش پول ملی و تضعیف ریال زمانی می تواند سودآور باشد که بتوانیم از اقتصاد نفت محور به سمت صادرات غیرنفتی حرکت کنیم و ریسک گران شدن کالای ایرانی ساخته شده با مواد اولیه خارجی و تاثیرپذیری از نوسان های ارزی را به حداقل برسانیم.

نئوکلاسیک های وطنی در راه کاهش ارزش پول ملی

در اجرای این سیاست، کشورهایی موفق هستند که بتوانند با کاهش قیمت پول کشورشان و همزمان افزایش صادرات کالاهای خود، ارزآوری را افزایش دهند. بهترین مثال برای اجرای موفق این سیاست کشور چین است که توانست تحولی در اقتصاد خود ایجاد کند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل ازشرق، بانک جهانی رقم GDP (تولید ناخالص داخلی) ایران در سال ٢٠١۶ را بر اساس برابری قدرت خرید، هزارو ۶٠۵ میلیارد دلار و بر اساس محاسبه معمولی، حدود ۴٢٠ میلیارد دلار اعلام کرده است؛ معنایش این است که نرخ ارز باید بر اساس برابری قدرت خرید، کمتر از هزار تومان باشد؛ یعنی قدرت خرید هزار تومان در ایران، حدودا برابر با قدرت خرید یک دلار در آمریکاست.

به عبارت دیگر، اگر همان محاسبه GDP به روش معمولی را که به ریال حساب می‌شود و در نهایت تقسیم بر نرخ رسمی تبدیل ریال به دلار می‌شود، به‌جای نرخ رسمی، تقسیم بر عددی کمتر از هزار کنیم، نزدیک به همان عدد هزارو ۶٠۵  میلیارد دلار به دست می‌آید.

 

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*