خانه » بازرگانی » مکانیزم قیمت تضمینی گندم از جدیدترین شیوه های حمایتی بخش کشاورزی
مکانیزم قیمت تضمینی گندم از جدیدترین شیوه های حمایتی بخش کشاورزی
مکانیزم قیمت تضمینی گندم از جدیدترین شیوه های حمایتی بخش کشاورزی

مکانیزم قیمت تضمینی گندم از جدیدترین شیوه های حمایتی بخش کشاورزی

مکانیزم قیمت تضمینی گندم یکی از جدیدترین شیوه های حمایتی از بخش کشاورزی در ایران و جهان است که می تواند به افزایش تولید، بهبود کیفیت محصول، هدفمندکردن یارانه های تخصصی به این بخش و همچنین کاهش بار مالی دولت کمک بسزایی کند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از تسنیم، معاملات قیمت تضمینی گندم هم اکنون از مصوبات مهم دولت به شمار می رود که از سال آینده در بستر بورس کالای ایران اجرایی خواهد شد. توانمندی های بورس کالا در کنار نیاز به حمایت از بخش کشاورزی در کنار تجربیات پیشین پتانسیل موفقیت این شیوه معامله را برجسته ساخته اگرچه به نگاه مثبت و جدی تصمیم سازان اقتصادی مخصوصاً در بخش کشاورزی نیاز دارد.

به جرأت می توان گفت برای موفقیت حداکثری این شیوه معاملاتی به عرضه حداکثری گندم در بورس کالا نیاز داریم که می تواند بستری امن برای محصولات تولیدی در داخل کشور، کالاهای وارداتی و محصولات تولید شده از گندم همچون آرد به شمار رود.

مکانیزم قیمت تضمینی گندم در بورس کالا

این در حالی است که تولیدات مازاد بر نیاز داخلی در بازار صادراتی بورس کالا عرضه خواهد شد که توانمندی بازاریابی بین المللی این نهاد مالی می توان تضمین کننده موفقیت های بخش کشاورزی محسوب شود.

با توجه به چارچوب های رسمی قیمت گذاری و همچنین نوسان قیمت های جهانی ، ساز و کارهای قانونی بورس کالا به معنای رهایی از برخی الزامات قانونی و دستورالعمل هاست که برای فعالان این بازار یک مزیت جدی خواهد بود.

این در حالی است که نوسان قیمت های جهانی در کنار چارچوب های قیمت گذاری در بازار داخلی نیز به ایجاد یک بستر منعطف معاملاتی نیاز دارد که بتواند در کوتاه مدت در برابر تکانه های قیمتی و نوسان حجم عرضه و تقاضا ایفای نقش کند.

پتانسیل ایجاد ابزارهای نوین مالی، تأمین مالی بخش کشاورزی و حمایت از تقویت حجم معاملات و امنیت عرضه از مواردی است که در معاملات گندم در بورس کالا مستتر بوده و هست و در صورت حمایت از این ساز و کار معاملاتی از حالت بالقوه، به حالت بالفعل بدل خواهد شد.

 

 

 

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*