خانه » بازرگانی » خروج ۱۰۰ میلیارد دلار ارز بابت خالص خدمات از کشور از سال ۸۴ تا ۹۴
خروج 100 میلیارد دلار ارز بابت خالص خدمات از کشور از سال 84 تا 94
خروج ۱۰۰ میلیارد دلار ارز بابت خالص خدمات از کشور از سال ۸۴ تا ۹۴

خروج ۱۰۰ میلیارد دلار ارز بابت خالص خدمات از کشور از سال ۸۴ تا ۹۴

بر پایه گزارش تحلیلی مستند به آمارهای بانک مرکزی منتشره از دفتر پژوهش‌های اقتصاد و توسعه اتاق مشهد، از سال ٨۴ تا ٩۴، ٩٩میلیارد و ٩٨٩ میلیون دلار ارز بابت خالص خدمات از کشور خارج شد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از شرق، از این میزان ۵۵ میلیارد دلار خالص خدمات در بخش مسافرت‌های شخصی و حدود ١٠ میلیارد دلار خالص در بخش مسافرت تجاری هزینه شده است. گزارش‌های بانک مرکزی همچنین نشان می‌دهد؛ در سال‌های ٨۴ تا ٩١، در بخش مسافرت تجاری حدود شش‌میلیارد و ٨۵٠ میلیون دلار و در بخش مسافرت های شخصی حدود ٣۶میلیاردو٣٠٠ میلیون دلار ارز از کشور خارج شده است.

در سال‌های ٩٢ تا ٩۴ اما حدود دومیلیاردو ۴٠٠ میلیون دلار در بخش مسافرت‌های تجاری و حدود ١٣میلیاردو ١۶٠ میلیون دلار در بخش مسافرت‌های شخصی ارز از کشور خارج شد.

براساس آمارها در دولت‌های نهم و دهم ارز بیشتری از کشور چه در بخش مسافرت‌های شخصی و چه در بخش مسافرت‌های تجاری خارج شده است.

خروج ارز از خالص خدمات

این میزان ارز در حالی از کشور خارج شده است که بنا بر گفته‌های برخی از کارشناسان در این سال‌ها با محدودیت منابع ارزی روبه‌رو بودیم و به جای اینکه این ارزها را صرف توسعه و آبادانی کشور کنیم، منابع کشور را سوزاندیم.

برخی دیگر از کارشناسان معتقدند منابع کشور را به‌ازای دستاوردهای هیچ از دست دادیم؛ منابعی که دیگر تکرارناشدنی است. کارشناسان دیگر نیز تأکید دارند که در هشت سال فعالیت دولت‌های نهم و دهم حدود ٢٠٠ میلیارد دلار ارز برای خدمات مسافرتی، حواله‌های غیروارداتی، تبدیل ریال به دلار برای انتقال دارایی‌ها به خارج از کشور یا خرید ملک از کشور خارج شد؛ ارزی که مابازای کالایی نداشت.

میثم رادپور مدرس دانشگاه و کارشناس ارز درباره واکاوی دلایل خروج این میزان ارز توضیح می‌دهد؛ یک علت به سیاست‌های ارزی برمی‌گردد. سیاست ارزی ما به گونه‌ای است که باعث می‌شود در دوره‌هایی که ارز ثابت است، خیلی از کالاها و خدمات جذاب شوند.

یکی از این کالاها مسافرت خارجی است. وقتی در دوره نسبتا بلندمدتی که نرخ ارز کم و بیش ثابت است، مسافرت خارجی هم مانند کالاهای خارجی (واردات) جذاب می‌شود، استفاده از خدمات خارجی مثل مسافرت شخصی و حتی تجاری هم جذاب می‌شود

 

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*