خانه » اخبار جهان » پایان عصر نفت با گسترش خودروهای برقی و کاهش تقاضای بنزین و گازوئیل
پایان عصر نفت با گسترش خودروهای برقی و کاهش تقاضای بنزین و گازوئیل
پایان عصر نفت با گسترش خودروهای برقی و کاهش تقاضای بنزین و گازوئیل

پایان عصر نفت با گسترش خودروهای برقی و کاهش تقاضای بنزین و گازوئیل

بحث پایان عصر نفت هرازچندگاه در میان کارشناسان داغ می‌شود و تاریخ‌های مختلفی نیز از سوی موسسات و متخصصان برای فرا رسیدن آن اعلام می‌شود. بحث بر سر پایان عصر نفت از آنجا آغاز شد که گسترش خودروهای برقی تقاضا برای بنزین و گازوئیل را تهدید کرده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از دنیای اقتصاد، نتایج یک تحقیق مشترک از ایمپریال کالج لندن و مؤسسه کربن ترکر (ردیاب کربن) برآورد می‌کند دوران نفت و ذغال سنگ و حکمرانی آنها در زندگی مردم جهان، بسیار زودتر از آنچه پیش‌بینی‌های قبلی گفته‌اند فراخواهد رسید.

این تحقیقات زمانی بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۵ را برای جایگزین شدن کامل این سوخت‌های فسیلی با انرژی‌های الکتریکی تجدیدپذیر برآورد کرده است. در واقع تقاضا برای نفت از محل ناوگان حمل‌ونقل‌ طی چند سال اخیر مهم‌ترین‌ موتور محرکه رشد تقاضای طلای سیاه بوده و حال چشم‌انداز کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی در ناوگان حمل و نقل موجب نگرانی از پایان عصر تقاضای رو به رشد برای نفت شده است.

خودروهای برقی تهدیدی برای پایان دوران نفت

تقریبا همه کارشناسان درخصوص تهدید تقاضای نفت از محل گسترش خودروهای برقی همنظر هستند، اما اینکه کارشناسان بی‌پی عصر نفت را طولانی‌تر برآورد کرده‌اند از آنجا نشأت می‌گیرد که آنها به رشد تقاضای نفت از سوی پتروشیمی‌های سوخت امید دارند.

هرچند تاکنون هیچ‌کدام از تاریخ‌های پیش‌بینی شده برای پایان دوران نفت درست از آب در نیامده است؛ اما پیشرفت سریع تکنولوژی برای مقابله با تغییرات آب‌و‌هوایی می‌تواند به این معنا باشد که عطش دنیا برای مصرف نفت زودتر از زمانی به پایان خواهد رسید که شرکت‌هایی مانند اکسون موبیل یا غول‌های تولیدکننده نفت مانند عربستان سعودی آن را اعلام کرده‌اند.

برای مثال مدیرعامل آرامکو (شرکت دولتی نفت عربستان سعودی) در این زمینه عقیده دارد تغییر مسیر از مصرف نفت خام به انرژی‌های پاک فرآیندی طولانی و پیچیده است، به این معنا که تقاضا برای نفت خام همچنان به قوت خود باقی خواهند ماند.

از همین رو امین ناصر، اعتقاد دارد پیک تقاضا برای نفت خام دست‌کم تا چند دهه آینده سر نخواهد آمد. با این حال این روزها تعداد بیشتری از ناظران بازار انرژی به این نکته تاکید دارند که رشد مصرف جهانی نفت خام می‌تواند تا سال ۲۰۴۰ به پایان برسد و این اتفاق به خصوص برای کشورهایی مانند عربستان سعودی که به درآمدهای نفتی وابستگی دارند، خطری در کمین به شمار می‌رود.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*