خانه » اخبار جهان » بعید است که بیت کوین در ایران قابل استفاده باشد چون قابل نقدشدن نیست
بعید است که بیت کوین در ایران قابل استفاده باشد چون قابل نقدشدن نیست
بعید است که بیت کوین در ایران قابل استفاده باشد چون قابل نقدشدن نیست

بعید است که بیت کوین در ایران قابل استفاده باشد چون قابل نقدشدن نیست

بنا بر اظهارات عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران، بعید است که بیت کوین در ایران قابل استفاده باشد، زیرا فردی که بیت کوین می‌خرد معلوم نیست که کجا می تواند آن را نقد کند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از خبرآنلاین، غلامحسین دوانی، عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران بیان داشت: بیت کوین پدیده مجازی است که نمی تواند جایگزین پول شود، زیرا ارزش پول مانند بیت کوین تغییر نمی کند.

به طور مثال یک دلار در سال ۱۳۳۹ یک دلار بوده و هم اکنون نیز یک دلار است.  قدرت خرید پول با ارزش پول متفاوت است.در حالی که بیت کوین وارد مبادله قرار میگیرد و ارزش آن بالا و پایین می شود. این پول مجازی تنها می تواند یک کالا مجازی باشد.

دوانی اظهار داشت: نظر من این است که بیت کوین در قالب ابزارهای مالی قابل تعریف است که به نظر می رسد با توجه به شواهد، طراحان این پول قصد دارند مبادلات مشکوک جهانی را از این طریق انجام دهند. زیرا به دلیل عدم نظارت بر این پول عملا پول شویی و فرار مالیاتی در قالب مبادلات بیت کوین صورت خواهد گرفت.

عدم نقدشوندگی بیت کوین در ایران

او بیان کرد: نظر شخصی مساعدی برای مبادلاتی که به نام پول مجازی است ندارم. تصور می کنم پشت پرده آن بیش از آن چیزی است که ظاهر شده است. دوانی افزود: باید در نظر داشت که خیلی از کشورها هنوز این پول را به رسمیت نمی شناسند. بعید می دانم که بیت کوین در ایران استفاده باشد.

نمی توان گفت که بیت کوین در ایران قانونی است یا خیر. در واقع قانون در مورد بیت کوین در ایران ساکت است. می شود گفت بیت کوین چون محدود به کشور و جغرافیای خاصی نیست، در ایران قانونی است اما مسئولین درباره قانونی یا غیرقانونی بودن آن اظهار نظر نکرده اند

اما مواردی هست که کمی استفاده از بیت کوین را در چارچوب قانون شفاف تر می کند. مقررات‌گذاری برای بیت‌کوین و پول‌های الکترونیکی، نیازمند تصویب در شورای عالی فضای مجازی است. زیرا کمیسیون‌های عالی مرکز ملی فضای مجازی در چارچوب مصوبات شورای عالی فضای مجازی اقدام به تصویب دستورالعمل‌ها می‌کنند که از آنجا که در این زمینه تا کنون مقرراتی وجود نداشته وضع مقررات اولیه باید توسط شورا انجام شود.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*