خانه » بانک و بیمه » پایه مالیاتی جدید با عنوان مالیات بر سود سپرده بانکی در صف اجرایی شدن
پایه مالیاتی جدید با عنوان مالیات بر سود سپرده بانکی در صف اجرایی شدن
پایه مالیاتی جدید با عنوان مالیات بر سود سپرده بانکی در صف اجرایی شدن

پایه مالیاتی جدید با عنوان مالیات بر سود سپرده بانکی در صف اجرایی شدن

طبق اظهارات رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، محمد رضا پورابراهیمی، یک پایه مالیاتی دیگر با عنوان مالیات بر سود سپرده بانکی به پایه‌های مالیاتی از سوی دولت اضافه خواهد شد.

نظر به وضعیت بد کسب و کار و تولید در ایران، نرخ سود بانکی برای مغازه داران و تولیدکنندگان تبدیل به مأمن مطمئن کسب درآمد شده است؛ بطوریکه بدون دغدغه بیمه و مالیات، سود بانکی می گیرند.

دولت بار دیگر قصد دریافت مالیات از سپرده های بالای بانکی را کرده تا از پول‌های تنبل، مالیات بگیرد. حال باید منتظر رفتار سپرده‌گذاران کلان بانکی بود.

یک کارشناس اقتصادی مالیات ستانی از سود سپرده‌های بانکی را اقدامی ضروری توصیف کرد که سرعت گردش پول در بازار‌های موازی را بیشتر می‌کند. از طرفی نیما امیر شکاری، کارشناس بانکی زمان انجام این کار را در کشور ما نامناسب می‌داند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از آرمان، به رغم اینکه وضع مالیات بر درآمد ناشی از سپرده‌گذاری در بانک دارای پشتوانه اقتصادی مستحکم است، ولی در ارتباط با اجرای آن در کشور باید ملاحظاتی مد نظر قرار گیرد. یکی از مهم‌ترین این شاخص ها، کشش عرضه سپرده‌های سرمایه‌گذاری (حساسیت سپرده‌گذاران به نرخ بهره) در نظام بانکی است که تعیین‌کننده سهم سپرده‌گذاری و تسهیلات گیرنده از مالیات بر سود سپرده هاست.

پایه مالیاتی جدید با عنوان مالیات بر سود سپرده بانکی

در حال حاضر به دلیل فقدان اطلاعات و عدم شفافیت سپرده‌های بانکی این شاخص قابل محاسبه نیست و لذا تصمیم‌گیری در ارتباط با وضع پایه مالیاتی بر سود سپرده را با مشکل مواجه می‌کند. همچنین وضع مالیات بر سود سپرده‌های بانکی نیازمند همراهی با سازماندهی سایر بازارهای موازی تولید مانند سرمایه‌گذاری در بخش مسکن و ساختمان، بازارهای غیرمتشکل پولی، ارز و سکه و… است.

در واقع وضع مالیات بر سود سپرده در صورت ساماندهی نشدن این بازارها می‌تواند اختلالاتی هرچند کوچک (متناسب با میزان کشش سپرده‌گذاری در بانک) در این بازارها ایجاد کند. لذا ضروری است بسته جامع مالیاتی شامل مالیات بر سود سپرده‌های بانکی، مالیات بر عائدی سرمایه (CGT) در حوزه مسکن و ساختمان، معاملات ارزی و… به تصویب و اجرا برسد تا شاهد اثرگذاری بیشتر این اصلاحات ساختاری باشیم.

همچنین ضروری است، این تغییرات ساختاری حساب شده و به تدریج اتفاق بیفتد. در شهریور ۱۳۹۶، حجم سپرده‌های مدت دار در نظام بانکی بالغ بر ۱۱۰۰‌هزار‌میلیارد تومان بوده است که با فرض نرخ سود میانگین ۱۵‌درصدی برای سپرده ها، نرخ سود سالیانه آنها نزدیک به ۱۶۵‌هزار‌میلیارد تومان خواهد بود. با فرض اینکه در بلندمدت نرخ مالیات بر سود سپرده ۱۰‌درصد تعیین شود.

بر اساس حجم سپرده‌های فعلی درآمد حاصل از مالیات بر سود سپرده بالغ بر ۱۶/۵‌ هزار‌میلیارد تومان خواهد بود که این عدد در مقایسه با درآمد ۱۱۲‌هزار میلیاردی پیش‌بینی شده در بودجه سال ۱۳۹۶ سهم قابل توجهی (حدود ۱۵‌درصد) خواهد داشت، این عدد از ظرفیت بالای اخذ این مالیات برای تامین مخارج دولت خبر می‌دهد. چنانچه این درآمد در جهت برطرف کردن تنگنای مالی حاکم بر نظام بانکی مصرف شود، همراهی بانک‌ها را نیز به همراه خواهد داشت.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*