خانه » اخبار جهان » حلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد به منظور بررسی توافق هسته ای
حلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد به منظور بررسی توافق هسته ای
حلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد به منظور بررسی توافق هسته ای

حلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد به منظور بررسی توافق هسته ای

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از مهر، شورای امنیت سازمان ملل متحد به منظور بررسی توافق هسته ای و مسائل مربوط به ایران تشکیل جلسه داد.

جفری فلتمن معاون دبیرکل سازمان ملل در ابتدای این نشست از پایبندی ایران به برجام سخن گفته و افزود: با این حال، رئیس‌ جمهور ایالات متحده از صدور تائیدیه پایبندی ایران خودداری کرد.

وی ادامه داد: آژانس بین المللی انرژی اتمی ۹ گزارش را به این شورا تقدیم و اعلام کرده است که ایران به تعهدات هسته ای خود پایبند است. فلتمن گفت: حمایت شورای امنیت از توافق هسته ای ایران برای حفظ ثبات و امنیت منطقه و بین المللی بسیار مهم است.

جوان ادمسون نماینده اتحادیه اروپا در نشست شورای امنیت با بیان اینکه برجام به فعالیت های منطقه ای و موشکی ایران ربطی ندارد، عدم تایید پایبندی ایران به برجام توسط آمریکا را ریسک دانست.

وی گفت: در سیزدهم اکتبر رئیس جمهور آمریکا تصمیم گرفت تبعیت ایران از قطعنامه را تائید نکند، این اقدام پرسش هایی را درباره تعهد آمریکا به برجام ایجاد کرده است.

نتایج حلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل هم گفت: امروز سعودی ها موشک جدیدی را رهگیری کردند که شبه نظامیان به ریاض شلیک کرده بودند. در صورتی که اقدامی درباره موشک هایی که به اراضی عربستان شلیک شد نداشته باشیم، هرگز نمی توانیم خشونت ها را متوقف کنیم.

هیلی با بیان اینکه باید با موشک هایی که حوثی ها (انصارالله یمن) به اراضی عربستان سعودی شلیک می کنند، مقابله کرد، مدعی شد موشک هایی که به عربستان سعودی شلیک می شود، ساخت ایران است.

وی با ادعای اینکه ایران باعث تشدید تنش ها در منطقه می شود، افزود: باید با افزایش توان موشکی ایران مقابله کرد. هیلی در سخنان خود در نشست شورای امنیت گفت: ما این فرصت را داریم که با رژیم ایران که قطعنامه های شورای امنیت را نقض می کند، مقابله کنیم.

معاون نماینده روسیه در سازمان ملل متحد نیز با درخواست از کشورهای عضو این سازمان برای عدم تلفیق موضوعات منطقه ای با برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ ، افزود: مشکلات منطقه ای و اوضاع خاورمیانه چیزی نیست که در چارچوب برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ بحث شود و بحث ها در این زمینه باید در چارچوب دیگری صورت گیرد.

نماینده چین در سازمان ملل هم با تاکید بر اینکه برجام باعث تقویت ان پی تی و حفظ صلح و ثبات در خاورمیانه شده و از زمان اجرای آن در دو سال پیش، اثرات مثبتی به همراه داشته است، افزود: آژانس بین المللی انرژی اتمی ۹ بار پایبندی ایران به تعهدات هسته ای اش را تائید کرد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

درخواست از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای پایبندی به برجام

درخواست از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای پایبندی به برجام

به گزارش فایننشال تایمز، بر پابه گفته های مدیرعامل شرکت فرانسوی توتال، در یک دیدار ...