خانه » بورس،ارز، سکه » موافقت دولت با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی با لحاظ معافیت مالیاتی
موافقت دولت با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی با لحاظ معافیت مالیاتی
موافقت دولت با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی با لحاظ معافیت مالیاتی

موافقت دولت با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی با لحاظ معافیت مالیاتی

در روزهای گذشته با انتشار اخباری مبنی بر موافقت دولت با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی با لحاظ معافیت مالیاتی، نمادهای گروه خودرو در بازار بورس سیر صعودی به خود گرفتند.

به طور کل شرکت ها تحت سه حالت اقدام به افزایش سرمایه از این محل می کنند:

۱-    شرکت هایی با حاشیه سود مطمئن و وضعیت عملیاتی خوب

۲-    شرکت های دچار بحران مالی اغلب ورشکسته (مشمول ماده ١۴١ قانون تجارت)

۳-    بانک ها و بیمه ها و موسسات مالی

برای حالت اول گاهی شرکت هایی قدیمی که سرمایه اسمی کمی دارند به منظور استفاده از ظرفیت بدهی خود و دریافت تسهیلات مالی بیشتر اقدام به افزایش سرمایه از این محل میکنند. افزایش سرمایه برای چنین شرکت هایی که از نظر عملیاتی وضعیت با ثبات و مطمئنی دارا بوده و از حاشیه سود قابل توجه برخوردار هستند مطلوب است. و میتواند ظرفیت استفاده از بدهی شرکت ها را افزایش داده و منافع بیشتری را برای سهامداران فراهم آورد.

در حالت دوم، شرکت های مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت برای خروج  از ورشکستگی اقدام به این کار می کنند. همچنین شرکت های دارای نسبت بدهی بالا (مانند شرکت های ایران خودرو و سایپا که دارای نسبت بدهی بالا به حقوق صاحبان سهام هستند) توانایی دریافت وام جدید را ندارند اقدام به این افزایش سرمایه میکنند.

افزایش سرمایه با معافیت مالیاتی

بنابراین شرکت با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها وضعیت ساختار سرمایه را سر و سامان داده و با کاهش نسبت زیان انباشه به سرمایه از مشمولیت قانون ورشکستگی(ماده ۱۴۱ قانون تجارت) خارج می گردد. همچنین می تواند برای تامین مالی از محل دریافت وام های جدید نیز اقدام کند اما این کار با افزایش هزینه های مالی همراه است. اگر در ادامه شرکت عملکرد مناسبی نداشته باشد افزایش هزینه های مالی میتواند بار دیگر بر مشکلات شرکت افزوده و بحران شرکت را شدیدتر کند.

در حالت سوم: برای بانک ها و بیمه ها افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها میتواند مفید باشد .زیرا در بانک ها افزایش سرمایه اسمی در ترازنامه موجب بهبود نسبت کفایت سرمایه و افزایش قدرت وامدهی میگردد. همچنین در بیمه ها نیز افزایش سرمایه اسمی میتواند قدرت بیمه ها را برای افزایش میزان سرمایه گذاری بالا ببرد.

اما یک نکته بسیار مهم که سهامداران نباید از آن غفلت کنند : افزایش سرمایه موجب رقیق شدن سهام شرکت ها (کاهش EPS هرسهم) و موجب کاهش قیمت هر سهم میشود (که با افزایش تعداد سهام سهامداران قبلی تاثیری در ثروت سهامدار ندارد). اما کاهش قیمت بازار سهام از نظر روانی موثر است. مطابق نظریات علم مالی رفتاری، موجب خطای سهامداران و ناهماهنگی شناختی میگردد؛ به این معنا که باوجود عدم تغییر در ارزش شرکت به دلیل پایین آمدن قیمت بازار، سهامداران دچار خطا شده و سهام را ارزان تصور میکنند.

حال با نکات مطرح شده باید دلیل به صف نشستن خریداران سهام گروه خودرویی در دو روز گذشته را در جای دیگری جستجو کرد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

رشد ۷۵ درصدی سرمایه صندوق‌های بازنشستگی در دولت تدبیر و امید

رشد ۷۵ درصدی سرمایه صندوق‌های بازنشستگی در دولت تدبیر و امید

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام رشد ۷۵ درصدی سرمایه صندوق‌های بازنشستگی ...