خانه » عمومی اقتصاد » راه اندازی واحد جدید بنزین سازی یورو ۴ پالایشگاه نفت بندرعباس
راه اندازی واحد جدید بنزین سازی یورو 4 پالایشگاه نفت بندرعباس
راه اندازی واحد جدید بنزین سازی یورو ۴ پالایشگاه نفت بندرعباس

راه اندازی واحد جدید بنزین سازی یورو ۴ پالایشگاه نفت بندرعباس

راه اندازی واحد جدید بنزین سازی پالایشگاه نفت بندرعباس به طور متوسط روزانه سه میلیون لیتر به تولید بنزین با استاندارد یورو ۴ در کشور خواهد افزود.

قیمت تولید هر لیتر بنزین بیشتر از قیمتی است که این فرآورده به مردم عرضه می‌شود و با وجود این که قیمت تولید هر لیتر بنزین در ایران بیشتر از قیمتی است که این فرآورده به مردم عرضه می شود، اما این قیمت از قیمت های بین المللی بنزین ارزان تر می باشد.

هزینه تمام شده قیمت هر لیتر بنزین بستگی به فرآیندی دارد که در پالایشگاه ها طی می شود و هرچقدر میزان ضریب پیچیدگی در پالایشگاه بالاتر باشد پالایشگاه مذکور استفاده بهتری در فرآیند تبدیل نفت خام به فرآورده های با کیفیت خواهد نمود.

طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه نفت بندرعباس

به عبارت دیگر ضریب پیچیدگی بالاتر در یک پالایشگاه به معنی هزینه تمام شده پایین تر است. ضریب پیچیدگی بالا هزینه تولید را کاهش می دهد. اراک بهترین پالایشگاه کشور بوده و ضریب پیچیدگی آن بالا است و به همین دلیل سودآورترین پالایشگاه کشور به شمار می رود، این در حالی است که ضریب پیچیدگی پالایشگاه آبادان پایین بوده و هزینه تولید همه محصولات این پالایشگاه از جمله بنزین بالاتر است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از شانا، طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه نفت بندرعباس دارای ٩ واحد اصلی است که واحدهای تصفیه نفتای سنگین با ظرفیت ٢۵ هزار بشکه در روز، واحد تصفیه نفتای سبک با ظرفیت ٢١ هزار بشکه در روز، واحد تبدیل کاتالیستی با ظرفیت ٢۵ هزار بشکه در روز، واحد تصفیه نفت گاز با ظرفیت ۵٠ هزار بشکه در روز و واحد بازیافت گوگرد با ظرفیت ١٢٠ تن در روز از واحد های مهم این طرح است.

با اجرای این طرح ظرفیت تولید بنزین سه میلیون لیتر در روز افزایش می یابد و ۷۰ درصد از بنزین تولید این پالایشگاه (هشت میلیون لیتر) یورو ۴ خواهد شد و سرانجام ظرفیت تولید بنزین این پالایشگاه به ۱۲ میلیون لیتر می‎رسد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*