خانه » بانک و بیمه » افزایش سریع و شدید نقدینگی کشور بر اساس آمارهای منتشره معتبر
افزایش سریع و شدید نقدینگی کشور بر اساس آمارهای منتشره معتبر
افزایش سریع و شدید نقدینگی کشور بر اساس آمارهای منتشره معتبر

افزایش سریع و شدید نقدینگی کشور بر اساس آمارهای منتشره معتبر

بنا بر اظهارات مجید گودرزی، استاد دانشگاه، براساس آمارها نقدینگی کشور به ‌شدت در حال افزایش است. برخی از صاحب‌‌نظران این‌چنین تحلیل می‌کنند که میانگین افزایش نقدینگی در چهار دهه گذشته و تا سال ۹۰ حدود ۱۸درصد بوده است.

اما جهش یکباره نقدینگی از ۵۷۴تریلیون تومان در سال۹۲ به بیش از ۱۳۰۰تریلیون تومان در پایان سال۹۵ رسیده که نشان از نابسامانی پولی در کشور دارد. هر سال حدود ۳۱/۵‌ درصد به نقدینگی کشور در این بازه زمانی نسبتا کوتاه افزوده شده که این امر دارای تبعات گسترده است.

نقدینگی در اقتصاد شامل پول و شبه پول است. پول بالاترین درجه نقدشوندگی را دارد،  به‌عبارت خیلی ساده پول به اسکناس و سکه های (مسکوکات) در دست مردم، همچنین هر گونه حساب بانکی که در هر زمان امکان برداشت تا ریال آخر از آن وجود داشته باشد اطلاق می‌‌شود.

به این ترتیب این گونه حساب‌ها مثل پول نقد عمل کرده و سرعت انجام معامله با آنها مثل پول نقد است. اما شبه پول گونه‌ای از دارایی‌های پولی است که قدرت نقدشوندگی آنها به اندازه پول نیست.

افزایش شدید نقدینگی کشور

مشخص است که هر چه پول در دست مردم بیشتر باشد سرعت انجام مبادلات تجاری افزایش می‌یابد. از طرفی همواره در جامعه مقدار مشخصی کالا و خدمات وجود دارد که مقدار پول در دست مردم باید با آن متناسب باشد. اگر مقدار پول بیشتر از کالا و خدمات موجود باشد، مردم همان میزان محصول را باید با پول بیشتری خریداری کرده و قیمت‌ها در جامعه بالا می‌رود و برعکس.

از طرفی پول زیاد تقاضای مردم برای خرید کالاها و خدمات مختلف را افزایش می‌دهد و اگر محصولات تولیدکنندگان داخلی به اندازه کافی نباشد راه برای ورود کالاهای خارجی ارزان قیمت باز شده و رفته رفته مردم کالاهای خارجی را جایگزین کالای داخلی می‌کنند که پیامد آن کاهش تولید داخلی و افزایش بیکاری است؛ بنابراین حجم نقدینگی در جامعه باید کنترل شود.

مجید گودرزی همچنین افزون کرد: کاهش ارزش پول ملی و افزایش نرخ انواع ارزها اولین پیامد تصمیمات پولی اشتباه بوده است. از سوی دیگر با کاهش و افزایش‌های متعدد نرخ بهره میزان سپرده‌های بانکی هم دارای نوسانات گسترده‌ای بوده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از آرمان، هادی حق‌شناس، کارشناس اقتصادی در مورد تبعات افزایش نقدینگی می‌گوید: اگر سریع‌تر افزایش نقدینگی به سمت تولید هدایت نشود، تبعات ناشی از آن افزایش نرخ تورم خواهد بود.

حجم نقدینگی یکی از متغیرهای اقتصادی است که نمی‌تواند همه پیچیدگی‌های اقتصادی را به‌تنهایی نشان دهد، بلکه اظهارنظر درباره بزرگی آن بدون توجه به حجم اقتصاد ثمری ندارد. طبیعتا اگر سریع‌تر افزایش نقدینگی به سمت تولید هدایت نشود، تبعات ناشی از آن افزایش نرخ تورم خواهد بود

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

عبور حجم نقدینگی کشور از مرز ۱۲۰۰ تریلیون تومان در بهمن ماه

عبور حجم نقدینگی کشور از مرز ۱۲۰۰ تریلیون تومان در بهمن ماه

تازه ترین آمار منتشره بانک مرکزی نشان می‌دهد حجم نقدینگی در پایان بهمن ماه سال ...