خانه » اخبار جهان » قیمت نفت تحت تاثیر عوامل موثر بر کاهش عرضه نفت در بازارهای جهانی
قیمت نفت تحت تاثیر عوامل موثر بر کاهش عرضه نفت در بازارهای جهانی
قیمت نفت تحت تاثیر عوامل موثر بر کاهش عرضه نفت در بازارهای جهانی

قیمت نفت تحت تاثیر عوامل موثر بر کاهش عرضه نفت در بازارهای جهانی

قیمت نفت روز گذشته تحت تاثیر چند عامل در بازارهای جهانی افزایش یافت. طبق گزارش خبرگزاری رویترز، تداوم توقف فعالیت خط لوله فورتیز دریای شمال، احتمال کاهش رشد تولید آمریکا و اعتصاب کارگری در صنعت نفت نیجریه مهم‌ترین‌ عوامل این افزایش قیمت ها بودند.

قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در بازار آتی روز گذشته در بازار نایمکس ۳۸ سنت معادل ۶۶ درصد افزایش یافت و به ۶۸/ ۵۷ دلار بر بشکه رسید. هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال نیز با ۵۳ سنت معادل ۸۲ درصد افزایش ۷۴/ ۶۳ دلار معامله شد.

به گفته معامله گران بازار، افزایش قیمت نفت ناشی از بسته بودن خط لوله فورتیز (یکی از خطوط اصلی انتقال نفت دریای شمال) است. به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از دنیای اقتصاد، نفت دریای شمال، نفت پایه شاخص برنت است که دو سوم نفت‌های جهان از جمله نفت اوپک بر پایه آن قیمت‎‌گذاری می‌شود.

قیمت نفت تحت تاثیر طرف عرضه

خط لوله فورتیز که بزرگ‌ترین خط لوله نفت انگلیس با ظرفیت حمل ۴۵۰ هزار بشکه در روز است، دوشنبه هفته گذشته به دلیل نشت نفت برای انجام تعمیرات پیش‌بینی نشده به‌طور کامل تعطیل شد. مشخص نیست تعمیر این خط لوله چقدر زمان می‌برد.

در این میان یک اتحادیه کارگری در نیجریه با عنوان پنگاسان هفته گذشته به دنبال اخراج گسترده نیروهای صنعت نفت این کشور از سوی شرکت‌های نفتی، تهدید کرده بود در ۱۷ دسامبر مصادف با ۲۷ آذر دست به اعتصاب کارگری خواهد زد.

حال روز گذشته به دنبال بی‌نتیجه ماندن مذاکرات و پایان ضرب‌الاجل تعیین شده از سوی این گروه، اعتصاب در صنعت نفت نیجریه آغاز شد و تولید و صادرات نفت این کشور را به شدت مختل کرد.

کارشناسان همچنین افت احتمالی شتاب افزایش تولید نفت در آمریکا در سال ۲۰۱۸ را دلیل دیگر افزایش قیمت در روز گذشته دانستند. بر اساس گزارش شرکت بین‌المللی نفت بیکر هیوز آمریکا، شرکت‌های نفتی این کشور از شدت فعالیت‌های جدید حفاری خود در هفته گذشته کاسته‌ و برای اولین بار ظرف ۶ هفته گذشته تعداد دکل‌های حفاری کاهش یافته است. هفته گذشته تعداد دکل‌ها ۴ مورد کاهش یافته و به ۷۴۷ دکل رسیده است.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*