خانه » سایر » حضور دولت در همه بخش‌ها و نگاه خودی به شبه دولتی‌ها عامل رانت
حضور دولت در همه بخش‌ها و نگاه خودی به شبه دولتی‌ها عامل رانت
حضور دولت در همه بخش‌ها و نگاه خودی به شبه دولتی‌ها عامل رانت

حضور دولت در همه بخش‌ها و نگاه خودی به شبه دولتی‌ها عامل رانت

حضور دولت در همه بخش‌ها و نگاه خودی به شبه دولتی‌ها و ناخودی به بخش خصوصی، گسترش فساد و رانت را به دنبال داشت. آن گونه که همین بخش خصوصی‌ هم برای راه افتادن کارهایش، رشوه ده شد و از رانت و زد‌وبند بهره برد.

شاید بهترین راه برای جلوگیری از این بزرگ بودن دولت، خصوصی سازی و کاهش حجم دولت باشد. این راهکاری است که سال ها از سوی مسئولان دنبال شد، اما چرا به مرور زمان دولت ها نه‌تنها کوچک نشدند، بلکه هرروز بزرگ‌تر از قبل به کار خود ادامه دادند؟

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از شرق، فرشید شکرخدایی، رئیس کارگروه رقابت و نایب‌رئیس کمیسیون رقابت‌پذیری، خصوصی سازی و سلامت اداری اتاق ایران، با چنین روایتی  گره کار را می گوید.

شبه دولتی‌ها از نوع دولتی‌ها

به گفته او: خصوصی‌سازی به این معناست که بنگاه در ابتدا از دولت رهاسازی و سپس وارد پروسه واگذاری شود. آن زمان است که دولتی‌ها و شبه‌دولتی‌ها به‌واسطه منافع، دنبال بنگاه نمی‌روند، اما می‌بینیم با وجودی‌که عقلای کشور این موضوع را می‌دانستند به واسطه تضاد منافع و نفوذ ذی‌نفعان، همچنان هم، سازمان خصوصی‌سازی را زیرمجموعه ای از دولت تعریف کردند تا بتوان این واگذاری ها را با خیالی راحت به نزدیکان سپرد.

به گفته شکرخدایی، فقیرترشدن دولت را باید به فال نیک گرفت، چون دولت را وادار به کوچک شدن می‌کند. او همچنین معتقد است با سودده‌‌بودن فعالیت هایی مانند بانکداری در ایران، هیچ کسب‌وکار دیگری روی رونق را نخواهد دید و برهمین اساس می‌گوید: اولین بانک ایران که ورشکست شود، نشان می‌دهد که اقتصاد به سمت بهترشدن پیش می‌رود.

او در میان این تحلیل‌ها، روایتی هم از اسحاق جهانگیریِ قبل از تصدی در دولت ارائه می‌دهد: آقای جهانگیری جمله معروفی در هنگام دولت بهار دارد که به روایتی از دوست نزدیکی، شنیدم. می‌گفتند دولت مثل یک ببر گرسنه است که کبابی دارد و چون خیلی گرسنه است، کباب به دست ملت نمی‌رسد.

آقای جهانگیری پیش از آنکه معاون اول شود، در مورد دولت این اعتقاد را داشت، ببر گرسنه‌ای که کبابی زده. حالا چرا ببر گرسنه را به گربه تبدیل نمی‌کند که چیزی هم  به ملت برسد؟

 

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

رسانه های خبری در حال افشای اسناد ارتباط ترامپ با روسیه

رسانه های خبری در حال افشای اسناد ارتباط ترامپ با روسیه

پایگاه خبری بازفید اعلام کرده است که به فایل هایی دسترسی پیدا کرده که براساس ...