خانه » اقتصاد دیجیتال » اقتصاد آینده مبتنی بر دانش و توانمندی‌های فکری مبتنی بدون منابع
اقتصاد آینده مبتنی بر دانش و توانمندی‌های فکری مبتنی بدون منابع
اقتصاد آینده مبتنی بر دانش و توانمندی‌های فکری مبتنی بدون منابع

اقتصاد آینده مبتنی بر دانش و توانمندی‌های فکری مبتنی بدون منابع

بر پایه اظهارات معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد آینده مبتنی بر منابع نیست و بر دانش و توانمندی‌های فکری مبتنی است. برات قبادیان در سومین کنفرانس ملی کارآفرینی کشور بیان کرد: اقتصاد راهکارهای خاص خود را دارد و صنعت و دانشگاه نیز راهکارهای مربوط به خود را دارد.

متاسفانه در چند سال اخیر ما در کشورمان از دانشگاه و صنعت غافل شده‌ایم و این دو با یکدیگر بیگانه شده و دیوار بی‌اعتمادی بین آنها تشکیل شده است. لذا ما نتوانستیم مانند سایر کشورهای دنیا نوآوری و فناوری مناسبی پیدا کنیم و در حال حاضر تاوان اشتباهات خود را پس می‌دهیم.

اقتصاد هر کشوری مبتنی بر منابع یا بر دانش و توانمندی‌های فکری مبتنی است و بدون شک هر چه ذخایر معدنی و انرژی و گاز وجود داشته باشد و منابع ثروت در ایران داشته باشیم، همه پایان‌ پذیر هستند. ایران یک درصد جمعیت کره زمین را دارد، طبق آمارهای رسمی، یک و ۷۲ صدم آلایندگی‌ها به ویژه گازهای گلخانه‌ای در جهان را تولید می‌کند.

توسعه پایدار برآورده کردن نیازهای نسل امروز بدون در خطر افتادن منافع نسل‌های آینده است و طبیعتا زمانی که در کشور بیکاری، فقر و دیگر مشکلات وجود داشته باشد به این معنی است که نتوانستیم نیازهای نسل امروز را هم برآورده کنیم چه برسد به اینکه برای نسل‌های آینده هم برنامه‌ریزی داشته باشیم. برای رفع چنین مشکلاتی باید کشور را نه فقط با تکیه بر منابع بلکه با تکیه بر دانش اداره کرد و در این مسیر از دانش و علوم برای توسعه و ایجاد منابع جدید استفاده و بهره کافی را برد.

اقتصاد آینده مبتنی بر دانش و توانمندی‌های فکری

در صورتی که دانشگاه به درستی رشد کرده باشد، صنعت و اجتماع نباید به سراغ دانشگاه برود و مشکلاتش را بیان کند، بلکه دانشگاه باید به بررسی مشکلات جامعه در زمینه‌های مختلف بپردازد و اقدام به ارایه راهکار عملی و علمی برای رفع این مشکل کند. دنیای آینده دنیای رقابت در منابع نیست بلکه تمام دنیا در مورد دانش با یکدیگر رقابت می‌کنند، از این رو صنعت و دانشگاه باید در کنار یکدیگر از توانمندی‌های همدیگر استفاده کنند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: توسعه و تحقیق (R&D) پایه اساسی است که ما را به فناوری می‌رساند. متاسفانه آمار سال گذشته نشان می‌دهد زیر نیم درصد از GDP در کشور ما صرف توسعه و تحقیق شده است. در صورتی که در سیاست‌های کلی علمی و فناوری که مقام معظم رهبری ابلاغ کرده‌اند تا سال ۱۴۰۴ باید به دو درصد برسیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزون کرد: دانشگاه نسل اول مبتنی بر آموزش و نسل دوم مبتنی بر آموزش و پژوهش و نسل سوم علاوه بر این موارد در کارآفرینی نیز تاکید دارد که اکنون دانشگاه‌های جهان در حال پشت‌سر گذاشتن نسل سوم و آغاز نسل چهارم هستند. دانشگاه استنفورد با ۲۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان امروز در جهان حرفی برای گفتن دارد و درآمد زیادی از فناوری به دست می‌آورد در صورتی که دانشگاه‌های ما در نسل اول و دوم باقی مانده‌اند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*