خانه » سایر » زمزمه های احیای معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه کشور

زمزمه های احیای معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه کشور

نظر به زمزمه های احیای معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه و با توجه به رسالت دستگاه دیپلماسی کشور در فراهم آوری و ایجاد تسهیلات لازم در اجرای برنامه های اقتصادی بخش های دولتی، خصوصی و تعاونی در داخل و ارتباط اثربخش آنها با کشورهای خارجی، لذا ضرورت تأسیس و ایجاد معاونت اقتصادی در وزارت امور اقتصادی بر کسی پوشیده نیست و به‌عنوان یک ضرورت جدی می‌باید به مرحله اجرایی و عملیاتی خود دست یابد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایران، این اقدام می‌تواند محیطی برای تمرکز و تلاش بخش‌های دولتی و بویژه خصوصی در تمامی عرصه‌های اقتصادی در داخل و خارج از کشور باشد.

ضرورت احیای معاونت اقتصادی وزرات امور خارجه

از مهم‌ترین ویژگی‌های ایجاد معاونت اقتصادی در دستگاه دیپلماسی کشور، ارائه خدمات تخصصی مشاوره برای توسعه صادرات بویژه صادرات کالاهای غیر‌نفتی، خدمات فنی و مهندسی و نیروی کار مازاد کشور است که بدرستی می‌تواند ضمن حفظ و رشد ارزش اقتصادی تولید و نیروی انسانی موجب رشد ارزآوری و تقویت بنیه ارزی کشور گردد.

همچنین در حوزه واردات نیز می‌باید توجه ویژه‌ای به جذب سرمایه‌گذاری خارجی، شناخت ظرفیت‌های تخصصی نیروی انسانی و جذب و هدایت سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور، در کنار جذب فناوری‌های روزآمد بخصوص رشد و توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط (SME)‌ ها و نیز شرکت‌های استارت‌آپ (Startup) شود.

این مهم با توجه به ظرفیت‌های بالای کشور در حوزه‌های گردشگری و فرهنگی نیز می‌تواند مورد توجه معاونت اقتصادی دستگاه دیپلماسی کشور قرار گرفته و زمینه‌های لازم را با در‌نظر گرفتن گستردگی کشور، امکانات سیاحتی و تنوع اقلیم فراهم‌آوری نماید.

ضمناً سایر زمینه‌هایی همچون اقتصاد سلامت، داروهای گیاهی، جراحی‌های پیشرفته و نظایر آن نیز زمینه‌های رشد و توسعه اقتصادی در جذب منابع ارزی برای کشور و بویژه بخش خصوصی را فراهم خواهد آورد. هرچند که این نهاد مهم اقتصادی در دولت دهم به اشتباه از معاونت های وزارت امور خارجه حذف شد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*