خانه » بازرگانی » لغو الزام صادرکنندگان به پرداخت یک‌ در‌هزار درآمد به اتاق‌های بازرگانی
لغو الزام صادرکنندگان به پرداخت یک‌ در‌هزار درآمد به اتاق‌های بازرگانی
لغو الزام صادرکنندگان به پرداخت یک‌ در‌هزار درآمد به اتاق‌های بازرگانی

لغو الزام صادرکنندگان به پرداخت یک‌ در‌هزار درآمد به اتاق‌های بازرگانی

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، از لغو الزام صادرکنندگان به پرداخت یک‌ در‌هزار درآمد به اتاق‌های بازرگانی از سال آتی خبر داده است.

همچنین اعطای یارانه حضور در نمایشگاه‌ها و استفاده از صادرکنندگان نمونه در هیات‌های تجاری از جمله خبر‌های دیگری بود که رئیس اتاق در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان تهران اعلام کرد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از آرمان، احمد پورفلاح، مشاور عالی رئیس اتاق ایران و رئیس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا می‌گوید: معافیت از مالیات از جمله مشوق‌های خوبی بود که در سال‌های اخیر اعمال شد. درحال‌حاضر، موضوعی که صادرکنندگان ما را اذیت می‌کند، دستوری‌بودن نرخ دلار است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران از لغو الزام صادرکنندگان به پرداخت یک‌در‌هزار درآمد به اتاق‌های بازرگانی از سال آینده خبر داده است. نظر شما درمورد این تصمیم اتاق چیست؟

در گذشته دارندگان کارت بازرگانی برای تمدید کارت بازرگانی ملزم بودند که سه‌در‌هزار سود را به اتاق بازرگانی بدهند که البته همین سه‌در‌هزار سود هم تجمیع برخی عوارض بود که در گذشته تحت عناوین مختلف از بنگاه‌ها و واحدهای اقتصادی گرفته می‌شد،‌ درنهایت این عوارض تجمیع و به سه‌در‌هزار سود تبدیل شد که آن‌هم باید در محل‌های مختلف توزیع می‌شد.

دلایل لغو الزام صادرکنندگان به پرداخت یک‌ در‌هزار درآمد

ولی از دو سال پیش، چون طرح‌های توسعه‌ای از سوی اتاق بازرگانی دنبال شد و درهمین راستا اتاق‌بازرگانی‌ها را توسعه می‌بخشیدند، قانونی تحت‌عنوان یک‌در‌هزار فروش به مجلس ارائه شد که رقم بسیار سنگینی بود و براساس آن، تعداد زیادی از بنگاه‌های اقتصادی با اینکه زیانده بودند، اما ملزم بودند که یک‌درهزار فروش خود را پرداخت کنند. البته اتاق‌ بازرگانی تهران با هماهنگی اتاق بازرگانی ایران در نهایت طی این دو سال اخیر، یک‌درهزار را به‌طور کامل از صادرکنندگان دریافت نکردند و عملا در حدود ۳۰ تا ۳۵‌درصد آن را گرفتند.ولی نهایتا اعضای اتاق‌های بازرگانی به این قانون معترض شدند و اتاق بازرگانی نیز به این نتیجه رسید که این قانون به بخش مولد کشور صدمه می‌زند و نهایتا از نظر قانونی مسیری را طی و لایحه‌ای تنظیم کرد تا این قانون حذف شود.

البته با حذف این قانون، باید درآمدهای دیگری جایگزین شود تا اتاق‌های بازرگانی بتوانند هزینه‌های خودشان را تامین کنند، چون واقعیت امر این است که امروز اتاق بازرگانی برای اموری چون تحقیقات، پژوهش یا کمیسیون‌ها و رفت‌و‌آمد هیات‌های تجاری نیاز به منابع مالی دارد، بودجه دولتی هم که به اتاق تخصیص پیدا نمی‌کند و البته خود اتاق هم نمی‌خواهد که از بودجه دولتی استفاده کند، چون اتاق‌های بازرگانی عملا نماد بخش خصوصی هستند و از دولت هیچ‌کمک هزینه‌ای نمی‌گیرند،‌ ولی به‌نظر من، نسبت با سود بهتر از فروش است، چون این روزها تعداد زیادی از بنگاه‌های اقتصادی ما زیاندهند،‌ ولی ملزم هستند که رقم یک‌درهزار را پرداخت کنند. البته بنگاه‌های اقتصادی که هنوز روی پا هستند و سوددهند،‌ می‌توانند بخشی از هزینه‌ها را تامین کنند.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*