خانه » بازرگانی » تصویب ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی برای اجرای ۳۸ طرح
تصویب 2 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی برای اجرای ۳۸ طرح
تصویب ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی برای اجرای ۳۸ طرح

تصویب ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی برای اجرای ۳۸ طرح

طبق اظهارات مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی برای اجرای ۳۸ طرح در بخش صنعت، معدن و تجارت، در دولت دوازدهم تصویب شد.

سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (با نماد اختصاری FDI) عبارت است از سرمایه‌گذاری یک شرکت یا شخص حقیق در کشوری دیگر جهت تجارت یا تولید. از منظر علم اقتصاد، این فعالیت در نقطه مقابل سرمایه‌گذاری در سهام (به انگلیسی: portfolio investment) قرار می‌گیرد که سرمایه‌گذاری‌ای تاثیرپذیر از شرایط اقتصادی کشور هدف محسوب می‌شود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از صدا و سیما، افروز بهرامی، بیان داشت: از ابتدای دولت یازدهم ۲۵۲ طرح در بخش صنعت، معدن و تجارت به ارزش ۱۱ میلیارد دلار با استفاده از سرمایه گذاری خارجی، به تصویب هیات سرمایه گذاری خارجی رسید که ۱۰۶ طرح از این تعداد، به بهره برداری رسیده است.

سرمایه‌گذاری خارجی در دولت دوازدهم

وی افزون کرد: ۲ میلیارد دلار از این سرمایه گذاری‌ها مربوط به دولت دوازدهم است و در ۲۰ سال گذشته، مجموعا ۴۰ میلیارد دلار معادل سالانه ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در تمام حوزه‌های صنعت، معدن و تجارت جذب شده است که این میزان جذب سرمایه گذاری خارجی، از آغاز دولت یازدهم قابل توجه است.

بهرامی با تأکید بر اینکه انتقال فناوری و دسترسی به بازارهای بین المللی در تمامی قراردادهای خارجی جدید لحاظ شده است، افزود: توزیع سرمایه گذاری خارجی متوازن شده و به سمت استان‌های کشور سوق داده شده است؛ به طوریکه در این مدت استان‌های فارس، بوشهر و کرمان به ترتیب بیشترین میزان سرمایه گذاری خارجی را جذب کردند.

این مقام مسئول با بیان اینکه آلمان و ایتالیا با عقب راندن چین رتبه های اول و دوم سرمایه گذاری در ایران را دارند، گفت: نیاز سالانه بخش صنعت ، معدن و تجارت به سرمایه‌گذاری (اعم از خارجی و داخلی) ۲۰ میلیارد دلار است که تامین ۶ میلیارد دلار آن از طریق سرمایه گذاری خارجی پیش بینی شده است.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

قفل کنونی اقتصاد ایران نبود تقاضاست و تقاضای مؤثر در اقتصاد کافی نیست

قفل کنونی اقتصاد ایران نبود تقاضاست و تقاضای مؤثر در اقتصاد کافی نیست

طبق اظهارات محمدمهدی بهکیش اقتصاددان، نمی‌توان درحال‌حاضر به سرمایه‌گذاری خارجی امید بست.  وی معتقد است ...